Rubriky:

Běžkyně sobě

Minulost olympioničky má temný stín. Byla to vražda?

12. června 2017 08:31 - Praha

Pětinásobná olympijská medailistka nyní promluvila o vnitřním pekle, kterým si musela projít před svou druhou olympiádou v roce 2008 v Pekingu. Uprostřed finálních příprav na životní výkony slyšela nejrychlejší čtvrtkařka světa od lékaře: Musíte teď s běháním přestat! Čtrnáct dní před nástupem na olympijský atletický ovál podstoupila nelehký chirurgický zákrok.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Sanya Richards-Rossová, nenašla na začátku nového tisíciletí žádnou přemožitelku na trati 400 metrů. Své disciplíně dominovala prakticky celé jedno desetiletí. Její cesta ale vedla také přes něco, co někteří považují za vraždu. Dva týdny před olympiádou v Pekingu absolvovala umělé přerušení těhotenství. S odstupem času si klade otázku: Bylo to rozhodnutí správné? Udělala bych to tak znovu?

Utečte depresi dříve, než vás složí!

Richards-Rossová říká, že její tehdejší rozhodnutí bude „už navždy částí jejího života". Tenkrát se ale možnosti zdály být jasné: „Vyvrcholení mé celoživotní práce bylo přímo za dveřmi. V tu chvíli se mi zdálo, že nemám na výběr. Hlavou mi vířily myšlenky o tom, kdy začíná život, ale mít nemanželské dítě na počátku kariéry se zdálo nemyslitelné. Co by si o mně mysleli mí sponzoři, má rodina, farnost a fanoušci?" přemítá dnes 32letá atletka v knize Chasing Grace, která se v těchto dnech objevuje na pultech amerických knihkupců.

Tehdejší přítel a dnešní manžel Aaron Ross, hráč amerického fotbalu, pobýval zrovna na soustředění. Sanya byla na rozhodování sama. Svým současným odvážným a otevřeným vystoupením chce podnítit diskuzi na velmi smutné téma. Jak ona sama říká, nezná doslova žádnou dráhovou atletku, která by nepodstoupila potrat. Překvapivě i v dnešní době existuje kolem tohoto tématu mezi mladými atletkami mnoho nejasností i vyloženě bílých míst. „Snad se podaří rozpoutat diskuzi, která ve svém důsledku pomůže mladým atletkám neprožít to, co jsem musela podstoupit já," doufá olympionička.

 

Hello NYC..... #BookCon Hair: @tb_hairstylist @richhaircollect Makeup: @mutebeauty

Příspěvek sdílený Sanya Richards-Ross (@sanyarichiross),Čen 4, 2017 v 7:27 PDT

Ze své vlastní zkušenosti ví, že v tréninkových centrech čerpají atleti v tomto směru „vzdělání" od svých vrstevníků, což je většinou dost pochybný informační zdroj. Mnoho atletek se vyhýbá hormonální antikoncepci, protože ta s sebou často přináší nárůst tělesné hmotnosti, což je v přímém rozporu s jejich tréninkovými cíli. Atletky trénující na vrcholové úrovni mívají často velmi nepravidelný menstruační cyklus, či o něj zcela přicházejí. Mnohé z nich věří, že ve fázi extrémně náročného tréninku ani nelze otěhotnět.

Ačkoli Richards-Rossová svého předchozího rozhodnutí lituje, přenesla se přes tuto skutečnost a se svým manželem očekává narození potomka. Svým otevřeným životním příběhem se pokouší otevřít oči výkonnostním atletkám v podobné situaci, kterou si ona musela před lety projít.

boe, Sport.cz

Pokud byste se museli rozhodnout jen pro jednu možnost, co by to bylo?

Zrušit


Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Kalendář akcí

Kdykoliv listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 říjen 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce