Rubriky:

Běžkyně sobě

Z depresí ji dostal pohyb. Teď léčí ostatní sportem

18. ledna 2018 08:28 - Londýn

Sepideh Saremiová ve svých 24 letech stála před velmi těžkým úkolem: starat se o vážně nemocného člena rodiny trpícího rakovinou. Sama navíc musela bojovat s depresemi a úzkostmi. Při hledání cest jak z této situace ven natrefila na terapii pohybem, během. Trénink za tréninkem, kilometr za kilometrem se pozvolna navracela tam, kde chtěla být. Dnes stejným způsobem pomáhá psychicky nemocným lidem.

 

Sepideh Saremi

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Společně se změnou k lepšímu přišlo rozhodnutí k další velké změně. Sepideh opustila svoje původní zaměstnání a vrátila se zpátky do školy, aby se věnovala psychoterapii. Na univerzitě v Los Angeles studovala souvislosti mezi fyzickou činností a mentálním zdravím a přišla na nápad spojit běh s psychoterapií. V roce 2014 si otevřela soukromou praxi, v níž svou teorii otestovala.

Vítejte v léčebně u Apolináře. Tady vám závislost vymění

S pacienty absolvovala aktivní „sezení", při nichž se společně vydávali ven. Pohyb nemocným pomáhal se uvolňovat a otevřít. „Běhání nevyvolává úzkost a je pro lidi pohodlné," řekla magazínu Runner's World terapeutka-atletka, kromě jiného také certifikovaná trenérka běhu. Jednoduchý pohyb se tak osvědčuje lépe než klasický psychoanalytický přístup s uložením pacienta na pověstný gauč.

Dnes má 33letá Saremiová vlastní specializovanou praxi Run Walk Talk a zhruba čtvrtinu z jejích pacientů tvoří terapeutičtí běžci. Jedna schůzka zahrnuje jak desetiminutové rozklusání a 30-40minutový běh, tak také desetiminutový závěrečný výklus. Zatím sice neexistují tvrdá data, která by potvrzovala terapeutčinu hypotézu, že běhání je účinnější než vysedávání s pacienty, Saremiová se ale domnívá že velkou roli v jejím přístupu hrají hormony vylučované při fyzické zátěži: „Endorfiny člověku napomáhají lépe se vyrovnávat s fyzickou bolestí. Je pravděpodobné, že u emocionální bolesti dochází ke stejnému efektu," věří terapeutka.

S tímto postojem není Sepideh na poli psychoterapie zdaleka osamocena. Všeobecně rozšířený názor říká, že náš mozek vnímá běh, pohyb vpřed jako metaforu pro svůj emocionální vývoj. Doslova a do písmene se jak fyzicky, tak psychicky posouváte vpřed. Navíc existuje poměrně velká část pacientů, kterým je leh na pohovce při terapii vyloženě nepříjemný, ale o pohybové teorii jsou ochotni uvažovat.

Své o tom ví třeba i u nás Klinika adiktologie v pražském Apolináři, kde běh ve své klinické praxi dlouhodobě využívají.

boe, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Kalendář akcí

Kdykoliv únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce