Rubriky:

Běžkyně sobě

Keňanka chce všechny rekordy na královské trati pro sebe

1. března 2018 09:16 - Londýn

Keňanka Mary Jepkosgei Keitany si na letošní rok vzala na mušku maratónský rekord. Ne že by ho už neměla, ale je v tom háček. Od roku 2012 totiž Mezinárodní asociace atletických federací IAAF uznává na královské trati rekordy hned dva. Women-only pro závody, kde mají ženy oddělený start od mužů, a mixed-gender, kde mohou ženy použít mužské vodiče. Loni Keitany v Londýně zvítězila a odnesla si rekordní výsledek pro ryze ženský závod. Teď chce i ten smíšený.

 

RunCzech

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Mary Keitany je už v současné době držitelkou maratónského rekordu v kategorii women-only s výkonem 2 hodiny, 17 minut, 1 vteřina. Výsledek Pauly Radcliffe ze smíšeného závodu je ale ještě o téměř dvě minuty lepší. Může tak platit za jakýsi absolutní rekord v ženské kategorii. To je určitě jedním z důvodů, proč rekord domácí běžkyně působí na Keňanku tak vyzývavě. Ta se po patnácti letech, po něž rekord nikdo nepřekonal, rozhodla k akci. Na konci dubna se na London Marathon pokusí ženský čas na 42 195 metrů vylepšit.

V dětství byla vážně nemocná. Dnes má světový rekord, ale čelila i obviněním z dopingu

„Vím, že rekordu dosáhla Paula Radcliffe na této trati už v roce 2003 a že je tady ve Velké Británii velice populární osobností. Přesto věřím, že mě tu diváci v mé výzvě podpoří a pomohou mi dosáhnout něco neskutečného," řekla keňská závodnice britské stanici BBC. Loňský úspěch slavila Keitany s dopomocí vodiček. Ještě v polovině loňského závodu vypadalo vše velice slibně ‒ náskok na stávající rekord Pauly Radcliffe činil celou minutu. Krátce po polovině závodu ale Keňanka zpomalila, takže z útoku na rekord Britky (2:15:25 ‒ pozn. red.) nakonec nedošlo.

„Loni jsem se na londýnském maratónu cítila opravdu dobře, ale bylo velice těžké běžet téměř polovinu závodu sama," komentovala později Keňanka odstoupení svých vodících běžkyň. Letos chce na rekord zaútočit s pomocí mužských vodičů a doufá v úspěch. „Snad bude forma, zdraví i počasí stát na mé straně," věří šampiónka. Uvidíme, jaká bude realita 22. dubna.

boe, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce