Rubriky:

Co na talíř

Dobrá rada pro překyselené běžce: Jezte řasy!

7. února 2015 17:01 - Praha

Mořské řasy pro mnoho lidí představují nevítané společníky na dovolené u moře. Zejména po nočních bouřích, kdy se z hlubin vyplaví tyto otravné rostlinky na břeh, nám ztěžují vstup do vody. Lepí se na lýtka, moře se stává neprůhledné. Ale nemůžeme k nim cítit odpor. Jsou totiž jedním z nejbohatších zdrojů vitamínů a minerálů.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Myslíte si, že jste řasy nikdy nejedli? Měli jste někdy zmrzlinu, pudink, sýr či chléb? Pak věřte, že každá z těchto potravin a veskrze všechny, v nichž se používají pojidla a konzervační látky, obsahuje karaden, algin nebo agar. Jinými slovy výtažky právě z mořských řas. Dobrá zpráva: nejíte nic nezdravého. Naopak.

Řasy světoběžné

Lidé využívají mořské řasy pro svou obživu už po staletí. Ať se jedná o Číňany, Iry, Brity, Islanďany, Kanaďany, Japonce, americké indiány, Havajany, Korejce, Rusy, Eskymáky, Jihoafričany, všichni zařazují mořské řasy do svého jídelníčku.

Před třiceti lety jste mohli v Bostonu potkat prodejce, kteří na ulicích prodávali řasy dulse, jejichž charakteristikou je nachové zbarvení. V dnešní době lze ve Skotsku a Kanadě natrefit na hospody, jež nabízejí křupavé pochutiny právě z této řasy.

Více na východ, v Rusku, prodávají kvašený nápoj z mořských rostlin a pojídají mořské zelí. Jedná se o konzervovanou směs červené řepy, rajčat a řas. V Irsku využívali po staletí mořský mech k výrobě nápojů, chleba, pečiva a želatiny.

V Zemi vycházejícího slunce se mořské řasy jedí více než kdekoli jinde. Japonci mají stupnici pro hodnocení mořských řas podobnou jako ministerstvo USA pro hodnocení kvality masa a mléčných výrobků.

PŘEHLED POZITIV
+ obsahují velké množství minerálů (v některých případech až stonásobky jejich obsahu v zelenině)
+ pomáhají bojovat s překyselením organizmu
+ mají detoxikační účinky
+ ulehčují stravitelnost luštěnin
+ pomáhají tělu vyrovnat se s následky ozáření

Kam s ní?

Řasy se řadí do zeleniny. Konkrétně do zeleniny mořské, do níž patří řasy a chaluhy. Řasy dostanete v obchodech jak sušené, tak kvašené. Nemusíte se bát zařadit je do jídelníčku i svým dětem již od útlého věku.

Pokrok je nezastavitelný. Modernizace se promítá nejen do bytového interiéru a počítačového softwaru, ale také do zemědělství. Důsledkem je paradoxně snižování kvality zemědělské půdy. A právě mořské řasy snad ještě chvíli zůstanou zárukou kvalitní stravy s dostatečným množstvím stopových prvků.

Nevypadá dobře, ale zdravá je

Jak řasy rostou, přeměňují neorganické minerály z mořské vody v organické minerální soli. Ty vážou na aminokyseliny. A právě taková kombinace je pro člověka velmi užitečná, neboť povzbuzuje srdeční činnost, vyživuje vlasy, nehty, pokožku, svaly a kosti a má pozitivní účinky na naši krev.

Krev ovlivňují řasy přímo při trávení. Jestliže je krev překyselená, dochází k její alkalizaci. Řasy pomáhají redukovat nadměrné množství tuku a hlenu. V řasách kombu a wakame se nachází kyselina algová, která ve střevech přeměňuje toxické kovy na neškodné soli, které se následně snadno vylučují z těla.

Řasy jsou nejen velmi zdravé, ale jsou také chutné. Přidáte-li je do polévek, luštěnin nebo salátů, znásobí chuť ostatních surovin.

Kateřina Kašparová, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce