Rubriky:

Co na talíř

Sladký rebel vás osvěží a ještě prospěje vašemu srdci

16. února 2016 13:15 - Praha

Meloun je na regálech našich obchodů za velkého rebela. Nikdo totiž pořádně neví, jestli se v jeho případě jedná o ovoce, nebo o zeleninu. Obsahuje docela dost cukru, takže by splňoval jednu z definic ovoce. Zároveň se ale pěstuje ze semen a jde o jednoletou rostlinu, takže je to zelenina. Jak ale takový rebelující plod může prospět sportovcům?

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Nemusíte být zrovna botanik nebo odborník na biochemii. Stačí si zaběhnout nějaký ultramaratón, na jehož občerstvovačkách budou mít nakrájené kousky melounu, a zkusit to. V několika vteřinách je vám jasné, že toto je to pravé občerstvení pro vaše znavené tělo.

ČTĚTE TAKÉ: Zázračná bylina z vaší zahrady pomáhá zvyšovat výkony

Takový meloun vám nenásilnou formou doplní tekutiny. Navíc krásně vypadá, skvěle chutná i voní. Uspokojíte všechny smysly. A ani si nevšimnete, že při jedení vlastně mnohem více pijete ‒ meloun totiž obsahuje zhruba 90 % vody. Dále vám pomůže doplnit vitamín C. A ten při výkonu budete určitě potřebovat. Působí jako antioxidant a pomáhá tělu lépe se vyrovnat se zátěží, lépe se zbavovat odpadních látek zkroušeného metabolismu. Ve 100 gramech melounu najdete asi šestinu doporučené denní dávky vitamínu C.

Kromě toho obsahuje sladký rebel také menší množství vitamínu A a vitamínů ze skupiny B. Na minerály je sice trochu chudší, ale i tak jich má poměrně široké spektrum. Hořčík, mangan, železo, fosfor, draslík, zinek... Není tedy divu, že meloun pomáhá snižovat riziko srdečních chorob a zmírňovat symptomy astmatu.

Původní domovinou melounu je jižní Afrika. Dnešním největším světovým producentem melounů je ovšem Čína s téměř 70 miliony plodů vyprodukovaných každý rok.

Pro běžce je ale snad ještě zajímavější bezkonkurenční obsah lykopenu, červeného rostlinného barviva. Lykopen patří rovněž mezi antioxidanty a má ochranný vliv na buňky lidských tkání a orgánů. Prokázán byl jeho velmi příznivý vliv na kardiovaskulární systém a kosti. Jako třešnička na dortu vypadá fakt, že lykopen působí synergicky právě s vitamínem C. Zdá se, že meloun je ideální kombinací hydratace a antioxidantů pro každého znaveného běžce.

ČTĚTE TAKÉ:
Tenhle kořen se stane vaší srdeční záležitostí!
Vánoční granát, který vás dostane zpět do formy
Dravec, do kterého se rádi zakousnete

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


Kalendář akcí

Kdykoliv listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 říjen 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce