Rubriky:

Co na talíř

Pohanka se žampiony a zeleninou. A brokolicová polévka k tomu

19. dubna 2017 12:30 - Praha

Co zdravého, lehkého a zároveň výživného na talíř? Určitě neprohloupíte, když si dáte tak jako my brokolicovou polévku ‒ a jako hlavní jídlo starou dobrou pohanku se žampi=ony a zeleninkou. Rychlé jídlo i pro ty, kdo se v kuchyni neradi zdržují příliš dlouho.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Nejprve si připravíme brokolici na polévku. Rozebereme ji na růžičky, pokrájíme měkčí části košťálu. V hrnci rozpustíme přepuštěné máslo ghee (k dostání například v Góvindě ‒ v poslední době na ničem jiném ani nedělám, nepřepaluje se a příjemně voní). Přihodíme brokolici, lehce osmahneme, doplníme vodu a lehce povaříme.

Nejstarší český rekordman prozrazuje svůj tajný recept na úspěch

Mezitím nakrájíme žampiony a zeleninu, na niž máte chuť a co dům dá. My jsme přidali malou cuketku. Do další nádoby připravíme pohanku podle základního receptu, přelijeme vodou v poměru 1:1,5 a jen krátce povaříme, solíme a chutíme až na konec. Necháme dojít. Aby se v ní zachovaly účinné látky, doporučuje se též pouze přelít vařící vodou, ale nevařit a nechat pod pokličkou. Zatímco periferně sledujeme polévku a pohanku, připravíme na pánvičce opět máslíčko, k němuž přihodíme nakrájenou směs hub a zeleniny. Promícháme, až bude třeba, lehce podlijeme, posolíme a přidáme trochu kmínu. A už to příjemně voní a syčí.

Je-li brokolice měkká, rozmixujeme ji a dochutíme. Tentokrát jsme dochutili směsí bylinek a koření Krakonošova zahrádka. Máte-li chuť nebo je-li polévka příliš řídká, můžeme přidat na dohuštění lžíci polenty. Mouku k tomuto účelu nepoužívám vůbec, případně můžeme rozmíchat vajíčko. Mně se takhle podařilo vajíčko nerozmíchat úplně a z polévky pak na nás mrklo krásné oko v životní velikosti. (Kdybych chtěla, tak se mi to skutečně nepodaří).

Máte i vy nějaký zajímavý zdravý recept? Pošlete nám jej spolu s fotografiemi vašeho kulinářského výtvoru na behani@sport.cz!

Když je pohanka měkká, dochutíme ‒ viz výše. Také pohanka chutná skvěle s Krakonošovou zahrádkou, kterou v závěru můžeme přidat i k houbovo-zeleninové směsi. Během půl hodinky tak máme hotový kompletní oběd o dvou chodech, včetně přípravy. Talíř lze dále obložit čerstvou zeleninkou, rukolou, medvědím česnekem... Dobrou chuť!

Něco málo o pohance

Pohanka byla tradiční potravinou v minulosti, posléze téměř zapomenutá jako „jídlo chudých", ale v posledních desetiletích se opět vrací na náš stůl. A je to dobře. Neobsahuje lepek, mohou ji tedy konzumovat i bezlepkáři a všichni ti, kteří si už nechtějí dále „lepit" střeva opracovanou bílou moukou. Věděli jste, že pohanka není obilovina? Je to rostlina z čeledi rdesnovitých a jejím plodem je nažka, která nás obohatí hned dvakrát: jednou na talíři, podruhé třeba v polštáři. Pohankové slupky jsou drobné černé šupinky, které tvoří oblíbenou výplň polštářků i podseďáků. Drží tvar a uklidňují. Když naše děti byly malé, měly velký polštář z pohankových slupek s mnohaúčelovým použitím: jako kojící i jako mazel. A jako mazel jim složí i po téměř deseti letech.

Pohanka obsahuje rutin, který podporuje vstřebávání vitaminu C, je však bohatá i na další vitamíny a minerály. Příznivě ovlivňuje cévní systém, pomáhá upravovat trávení, regeneruje játra. Je též významnou medonosnou rostlinou. Kvete bíle a dostala se k nám v období středověku z Asie, doslova dovezená tatarskými bojovníky, kteří si ji přivezli v pytlíčcích na koňských sedlech. Lze z ní připravit též pohankovou kaši nebo přidat do domácího chleba.

Vanda Kadeřábková-Březinová, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce