Rubriky:

Co na talíř

Plevel na talíři

4. května 2017 14:01 - Praha

Napadlo vás, že ve své zahrádce vlastně pěstujeme biozeleninu, aniž bychom se o to snažili? A dokonce s ní tvrdě bojujeme, plejeme a – často vyhazujeme rostlinky, které jsou pohledem zahrádkáře prostě plevelem, ale na talíři velmi snadno dostupnou, levnou a zdravou alternativou zpravidla k daleko dražším lístkům do salátu nebo kořením. Jistě, samotnými rostlinkami se nenajíme – na to nemáme bachor a další podobné příslušenství. Avšak zejména nyní na jaře, kdy mají největší sílu, jsou skvělým zpestřením jinak běžných pokrmů v naší kuchyni.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Jarní brambory s cuketou a bylinkami

Tož jsem takhle jen potřebovala urychlit konzumaci brambor, které nám začínají ve sklepě klíčit a některé z nich mají vrásky jak stará babča, a z poslední zeleninové bedýnky mi zbyla jedna menší cuketka. Maso doma nebylo v tu chvíli žádné, to tedy budou mít chlapi radost. Nicméně obojí, co dům i sklep dal, jsem si připravila, brambory oloupala a nakrájela na kolečka, aby lépe změkly.

Zázračná bylina z vaší zahrady pomáhá zvyšovat výkony

Na pánvi jsem rozpustila trochu ghíčka, přidala brambory, a s trochou vody na podlití a prevenci spálenin a občasným promícháním jsem je nějakých 8-10 minut prakticky nechala být. Ještě na začátku jsem do nich nasypala trochu kmínu a zbytek směsi koření na americké brambory, přičemž jsem je ani dále nesolila. Mezitím jsem si nakrájela cuketku a navštívila zahrádku. Cuketu nakrájenou rovněž na kolečka jsem dala zprvu navrch brambor, které již mezitím trochu změkly, a asi po dvou minutách vmíchala do zbytku na posledních 5-6 minut.

Co jsem tedy našla na zahrádce? Vypravila jsem se pro bršlici, která nám každoročně obléhá pivoňky, květy sedmikrásky, listy popence, trochu pažitky a medvědího česneku. Zeleň jsem pokrájela a přidala k již vypnutým bramborám a zamíchala. Chutě bylinek i koření se propojily, cuketa byla tak akorát na zoubek a co se nestalo: tento pokrm mi doma pochválili i chlapi, i když v něm nebylo žádné maso!!!

Za maso zdravější

Pokud přece jen patříte k ortodoxním masožravcům, použijte výše uvedené jako přílohu a udělejte si zahradní karbanátky. Zapracujte půl kila mletého masa s půllitrem lístků bršlice, vajíčkem, strouhankou a obvyklou směsí na karbanátky či sekanou. Máte kompletní oběd pro všechny, a na zahrádce alespoň opticky „vypleto", s možností si přijít do rozkvetlé spižírny kdykoli znovu. Pokud ale nechcete mít zahrádku porostlou plevelem (kdo by také chtěl, že?) a rozhodnete se ji vyplít i s kořeny, udělejte to. Nicméně z kořenů bršlice lze ještě udělat obklad na bolavé nohy a velmi příznivě tahle bylina působí i na osoby trpící dnou. Bršlici lze dále použít v kuchyni podobně jako špenát nebo mangold, případně ji se špenátem kombinovat.

Bršlice kozí noha svou chutí připomíná nať celeru či petržele – ostatně spolu s nimi a dále třeba s mrkví patří do čeledi miříkovitých. Obsahuje vitamíny C a A a spoustu minerálních látek – vápník, hořčík a další. Jen pozor, mezi miříkovitými jsou i rostliny jedovaté. Bolehlav (bolševník), dovezený kdysi z Ruska jako okrasnou rostlinu, byste asi poznali – je také daleko větší. Ale tetlucha kozí pysk, rovněž okoličnatá, s podobným bílým květem a listy sice odlišnými od bršlice, ale podobnými s mrkví či petrželí, obsahuje alkaloid cynapin v celé rostlině. Takže pozor na případné záměny mezi miříkovitými rostlinami. Pokrm by nemusel být špatný, ale mohlo by se po něm hodně špatně udělat.

Sedmikrásku chudobku netřeba představovat a popenec obecný, kvetoucí drobnými fialovými kvítky, najdete prakticky rovněž na každé zahradě. Plazí se po zemi, v rozích u zdí a má výraznou aromatickou chuť. Takže když vás omrzí už podobný salát stokrát jinak, stačí trochu proplít záhonky.

Vanda Kadeřábková-Březinová, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce