Rubriky:

Co na talíř

Živě

Doping skrývá i vaše lednice. Čtyři podpůrné látky, které možná taky zneužíváte

13. května 2017 08:06 - Praha

Doping je špatnost a zlo. Na tom se všichni, minimálně ti z nás, co na svých sportovních výsledcích nejsou existenčně závislí, shodneme. Je to mor a hnus, který už dávno zaneřádil startovní pole profesionálních soutěží a svou cestu si klestí i do řad amatérů či vyloženě hobíků. Ledy jsou to křehké a hranice legálnosti tenké. Existují však i látky, které nám pomohou zlepšit výkony, a přitom je seženete v běžné samoobsluze. Je to doping? No tak určitě! Naštěstí ale ne ten zakázaný. Zneužíváte ho taky?

 

Profimedia.cz

Přinášíme přehled nejznámějších povzbuzovadel výkonu, které nejsou na žádné černé listině. Neriskujete tak žádnou diskvalifikaci. A překvapí vás určitě i fakt, že je vlastně už dávno znáte, nebo dokonce používáte.

Kofein zlepší vaši výkonnost, opatrnost je ale na místě

Prvním podpůrným prostředkem je nejčastěji užívaná droga světa ‒ kofein. Jeho zdrojem je ve většině případů lahodně vonící káva. Kofein zvyšuje koncentraci a reakční rychlost. Zvyšuje efektivitu energetických procesů v těle, a to hlavně pokud jde o využívání tukových zásob při déle trvající zátěži (vytrvalci již bystří). Další, i když těžko říci, zda úplně vítanou vlastností ranní kávy je, že urychluje „peristaltické příhody". Takže běžci zpravidla nemají před závody problémy s vyprazdňováním. S kofeinem se to ale musí trochu umět. Pravidelným předávkováváním u sebe můžete vůči němu vypěstovat rezistenci. O psychické závislosti pak ani nemluvě.

To u červené řepy nic takového nehrozí. Na prvního sportovce předávkovaného její šťávou svět teprve čeká. Několik významných studií již před lety ukázalo, že tato kořenová zelenina může znatelně zvýšit naše vytrvalostní možnosti (bohužel pouze dočasně). Aniž bychom vás chtěli trápit středoškolskou chemií, naznačíme pouze, že tady jde o přeměnu anorganického dusičnanu na dusitan, pak do toho vstoupí nějaká ta oxidace a výsledkem je zvýšený průtok krve ve svalech a zlepšení aerobního výkonu (na podobném principu pracuje i viagra). Na západních trzích už existují speciální ampule se šťávou z červené řepy pro sportovce těsně před výkonem. (Její účinky už naše redakce také testovala - na Brighton Marathon.) Ovšem stejné látky obsahuje i další zelenina. Zkuste si někdy šlehnout také rebarboru, rukolu nebo špenát!

Další doping máte pravděpodobně doma v lednici a používáte ho tak nějak z rodinné tradice na rozhánění pooslavové opičky. Jde o lák z okurek. Prý obsahuje vysoká množství sodíku a dokonce antioxidantů. Jeho hlavní složkou je voda plná elektrolytů, takže vám pomůže také k řádné hydrataci. Lák je prý krajně vhodný pro ty, kteří se hodně potí nebo se chystají na závody v horkém počasí. Zabraňuje dehydrataci a křečím.

Hitem poslední doby se staly také třešně. A protože ty nám bohužel nerostou celý rok, jsme odkázání opět na jejich šťávu. Podle posledních výzkumů by třešně měly pomáhat tělu vyrovnat se lépe se zátěží a rychleji regenerovat. To ale není všechno: Obsahují protizánětlivé látky, a dokonce by měly potlačovat bolesti už během zátěže. Je to vlastně taková zdravá náhražka oné pověstmi okřídlené „růžové tabletky štěstí". Ale ruku na srdce: Nemyslíte si, že ten závod je skutečně pro vás, když si na něj netroufnete bez ibáče, že ne?!

ČTĚTE DÁLE:
Milujte třešně, jezte je po hrstech. Zdraví na více způsobů 

kü, Sport.cz

Užíváte některý z těchto podpůrných prostředků?

Zrušit


Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce