Rubriky:

Ladíme

Živě

Co dělat po běhu na mrazu? Regenerace po tréninku v nízkých teplotách

23. ledna 2019 12:00 - Praha

Pořádná zima se k lidu českému letos alespoň na chvíli už navrátila, takže pokud si budete chtít v příštích dnech zaběhat, nejspíše se nevyhnete teplotám pod bodem mrazu. Stejně jako běh v horkých měsících má i běh v měsících chladných svá specifika, a to hlavně v okamžiku, kdy běh skončí.

 

Profimedia.cz

Zatímco v létě nám půjde v první řadě o rehydrataci a správné vyklusání na závěr, v mrazivých měsících půjde o to zachovat si zbytky tělesného tepla. Jak to udělat?

♦ Svlékněte to!

V první řadě se vysvlečeme z propocených běžeckých věcí. Není snad nic horšího než studený pot. Za běhu je situace ještě snesitelná, když se ale po řádném rozehřátí na mrazu zastavíte, začíná teprve pravé ledové peklo berly Mrazilky jednoho ruského dědy. Máme tedy velkou motivaci se v zimě vůbec nezastavovat. Po prvním zastavení až u sebe doma v předsíni proveďte ihned striptýz, vaše tělesná teplota vám poděkuje. Pokud si z nějakého důvodu nedáte příjemně teplou sprchu, oblékněte se hned do suchého, teplého oblečení.

♦ Srolujte se, zválcujte se!

Uvolnění namáhaných svalů je důležité vždy, v zimním období pak obzvláště. V zimě totiž nohy trpí více než obvykle. Všude to trochu drobně klouže, podklouzává, bortí se, křupe nám pod nohama a vůbec je všechno takové méně stabilní. Nohy se namáhají více, ačkoli jsme třeba pomalejší. Možná vám to úplně nepřijde, ale počkejte zítra! Vaše dolní končetiny budou skučet. Abychom se tomu vyhnuli, proválíme nejlépe během zmučené svalstvo na pořádném válci nebo mu alespoň dáme zakusit dobrodiní masážní tyče. Menší protažení také není od věci.

♦ Slupněte něco!

Abychom se dobře zotavili, potřebujeme kromě tepla dostat do těla také základní stavební kameny regenerace. Těmi jsou po výkonu v první řadě bílkoviny a cukry. Pánové a dámy v bílých pláštích nejčastěji doporučují do půl hodiny po výkonu zkonzumovat středně velké množství něčeho, co je bohaté na proteiny a sacharidy, a to nejlépe v poměru 1:3-1:4 ve prospěch uhrohydrátů ve vydatnosti kolem 200 kcal. Dle výzkumů to dramatickým způsobem zlepšuje regeneraci a snižuje bolestivost svalů, takže na další trénink se budete už zítra zase těšit.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce