Rubriky:

Ladíme

Jak nás pomalý běh může zrychlit?

28. února 2019 12:04 - Praha

Není pravdou, že bychom se my běžci měli po každém tréninku z oválu, ze silnice, z trailu nebo z lesní cesty vždy jen tak tak odplazit. Pravda, máme tendenci k tomu, že se cítíme jaksi provinile, když je náhodou někdy trénink takový lehčí. Můžeme se pak skutečně těšit na progres? Neflákáme to náhodou? Ne. Ve skutečnosti naše tělo lehké tréninky potřebuje, aby mohlo dosahovat rozumné regenerace a dlouhodobého, perspektivního zlepšování. Jak a proč?

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Dlouholetí trenéři dokonce zastávají názor, že většina z běžeckého tréninku by měla být z kategorie „lehký". Snadné běhy, regenerační tréninky, recovery runs, to všechno nám pomáhá budovat potřebné kapacity kardiovaskulárního systému, pokládat základy pro výkonnostní pyramidu mířící do oblak, zlepšovat vytrvalost. Právě snadné tréninky nám pomáhají se zregenerovat, připravit se a adaptovat se na ty těžké tréninky.

Vymakej svůj styl! Pár tipů, jak ušetřit energii a běhat rychleji a dál

U profesionálů, kteří kupříkladu absolvují i přes 200 kilometrů běhu týdně, platí, že asi 75 %, ale i více celkového objemu spadá do kategorie „snadný". Lehké tréninky pod aerobním prahem. Kouzlo komplexního tréninku nespočívá ve velkých objemech plných maximální intenzity. Nejlepší výsledky přináší diferencovaný tréninkový plán zahrnující také práci na neuromuskulárních vazbách, propojení mezi pracujícími svaly a řídícím nervovým systémem. Plyometrická cvičení zaměřená na výbušnost, krátké prudké sprinty do kopců, vysoce intenzivní tréninky... aby všechno z uvedených správně fungovalo, potřebuje tělo také dostatek odpočinku. Profesionální maratonská příprava zahrnuje trénink se zaměřením na anaerobní vytrvalost jen jednou týdně.

Kvalita stojí i v tréninku nad kvantitou. Vyvážený, polarizovaný trénink přinese nejvíce výhod, zatímco soustředění se na maximální výkon v nevhodnou chvíli přináší radikální zvýšení rizika přetrénování, zranění, běžeckého vyhoření.

Dokonce i mnoho profesionálů při snadných tréninkových dnech odhazuje své sporttestery a gépéesky a soustředí se pouze na své tělo, běh, techniku běhu a vnímanou úroveň zátěže. Výsledkem je, že mají následně více psychických i fyzických sil na opravdu těžké tréninky, které určitě zase přijdou. A jak to máte vy?

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce