Rubriky:

Ladíme

Živě

Sportovní kuriozita. Když se běžec stane schodařem

1. března 2015 11:06 - Praha

Mysleli jste si, že o běhání už víte všechno a nic vás nemůže překvapit? Obléct si pohodlné sportovní oblečení, obout si tenisky a vyrazit do nejbližšího lesa či parku – přesně daný scénář. Copak běhání může vypadat ještě jinak? Ano, může! Co třeba stoupat k nebesům?

Reuters

 

Tenhle nešvar zná každý, kdo žije ve vícepatrovém domě. Nejezdící výtah. Z nutnosti (a zoufalství) nám nezbývá nic jiného než si těch pár pater vyšlápnout po svých. V dětství zábava, ve stáří obtíž. Jedno ale v tuto chvíli máme všichni společné, jsou z nás tzv. schodaři. Z běhu do schodů se totiž stal fenomén a dokonce nová sportovní disciplína.

86 pater za deset minut a New York máte jako na dlani

Moc dobře vím, jaké to je šlapat po svých deset pater, ještě k tomu s batohem na zádech nebo taškami s nákupem. Ale jak se říká, všechno špatné je pro něco dobré. A díky nefungujícímu povozu v domě vám výšlap (nebo rovnou běh) po schodech zaručí velmi slušnou kondici. A nejen to. Věděli jste, že při tomto pohybu výrazně šetříte své kloubní chrupavky oproti klasickému běhu a dokonce pomáháte i činnosti svého srdečního svalu? To za těch pár minut bolavých nohou a zadýchání stojí, co říkáte? Zkuste tedy jízdu výtahem na pár dní v týdnu cíleně vynechat.

Po celém světě už běhu do schodů propadly milióny nadšenců. Láká i vás poměřit síly s ostatními běžci a vyběhnout v co nejrychlejším čase mnohdy i několik stovek schodů v nejznámějších budovách světa? Můžete si gratulovat, právě jste se totiž stali „obětí" tower runningu. Série závodů Run-Up v běhu do schodů se stala skutečným světovým hitem.

Slavný Empire State Building v New Yorku

Vzpomínáte na legendárního filmového King Konga, jak šplhá po stěnách Empire State Building v New Yorku? Podobně si musí připadat i účastníci nejznámějšího závodu v běhu do schodů na světě, když musí zdolat 86 pater a 1 567 schodů této legendární budovy. Závod Empire State Building Run-Up se koná již od roku 1978. Závodníci musejí při výstupu zdolat výškový rozdíl 320 metrů. A mohou být rádi, že soutěžních pater je „jen" 86, celkem se totiž tento mrakodrap může pochlubit 102 poschodími.

Šampiónem v běhu do schodů na Empire State Building je australský profesionální cyklista Paul Crake, který vrchol zdolal nejrychleji dokonce pětkrát. Zároveň je od roku 2003 držitelem rekordu časem 9:33 minut. Nejenže ho dosud nikdo nepřekonal, ale nikomu dalšímu se nepodařilo doběhnout v čase pod deset minut.

A co třeba Tchaj-wan?

Za druhým nejoblíbenějším závodem této série se musíte vydat až na Tchaj-wan. Celkem 91 pater, 2 046 schodů a výška 390 metrů – to je vizitka zdejšího mrakodrapu Taipei 101. Není divu, že díky svým parametrům je tento závod označován za nejobtížnější. Pokud vám není více než patnáct let a nejste fyzicky naprosto v pořádku, na tento závod zapomeňte. V letech 2004 až 2010 se mrakodrap Taipei 100 dokonce pyšnil titulem nejvyšší budovy světa (o toto prvenství ho v roce 2010 připravila Burj Khalifa v Dubaji). Zdolat takového titána už je přece jen obrovská motivace.

Třetí příčka nejoblíbenějších závodů série Run-Up nás konečně dovádí do Evropy, konkrétně do německého Frankfurtu nad Mohanem. Účastníci běhu do schodů zdolávají zdejší druhý nejvyšší mrakodrap Messeturm vysoký 257 metrů. Běžci však při absolvování 61 pater a 1 202 schodů může hřát myšlenka, že pomáhají dobré věci. Výtěžek z této akce totiž pravidelně každý rok putuje na pomoc dětem s paraplegickým ochrnutím, neboli úplným ochrnutím dolní či horní poloviny těla. Chcete i vy pomoci? Máte šanci, letošní závod se koná 14. června.

Přes Singapur až po Sydney

Kromě běžeckého seriálu Run-Up, který putuje napříč celým světem od Chicaga, přes Singapur až po Sydney, má běh do schodů i své vlastní mistrovství Evropy. Během jediného víkendu musejí účastníci zdolat hned tři budovy, a to v Rakousku, České republice a na Slovensku. První zastávkou je Danube Tower, nejvyšší budova ve Vídni čítající 779 schodů, následuje AZ Tower v Brně se 770 schody a závěrem sportovci zdolávají 430 schodů UFO Tower v Bratislavě. A cena pro vítěze? Kromě finanční odměny má výherce zaručený start v závodě na zmiňovaném Empire State Building. No nevím, není to spíš za trest?

A aby se vám z těch výšek ještě více zamotala hlava, nelze nezmínit ani Světový pohár v běhu do schodů v Bogotě. Soutěž probíhá v největším kolumbijském mrakodrapu Carrera Ascenso Torre Colpatria, který má 980 schodů a běžně se jí účastní až 100 000 běžců.

Pokud se vám všechny tyto destinace zdají přece jen vzdálené, nesmutněte. Závody Run-Up se konají pravidelně také v České republice, například v Praze, Ostravě, Plzni, Liberci nebo Zlíně. Z dílčích kvalifikačních závodů postupují ti nejlepší do finále. A hádejte, jaká je trofej za vítězství? Cílová destinace New York, závod Empire State Building Run-Up!

Eva Hromádková, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce