Rubriky:

Ladíme

Živě

Tréma? Je mi jedno s kým běžím, tvrdí Maslák, který závodil i s Boltem

3. března 2015 09:00 - Praha

Nejsme všichni stejní. Někomu se nervozitou podlamují kolena a k tomu okupuje toaletu, jiný to má prostě na háku. "Že budu obhajovat evropský titul? Nejsem z toho nervózní," tvrdí Pavel Maslák, halový mistr světa i Evropy v běhu na 400 metrů. V minulosti se také klidně postavil na start dvoustovky vedle fenomenálního jamajského sprintera Usaina Bolta, ani to s ním nehnulo a zvesela říkal: "Mně je jedno, s kým běžím."

 

Jan Kucharčík

Dále třeba biatlonistka Gabriela Soukalová, při Světovém poháru v Německu si právě ji vybralo oko kamery. Důvod byl prostý, stříbrná olympijská medailistka ze Soči dobíhala na start doslova na poslední chvíli, nestihla ani zaujmout své startovní místo. Před startem mnohdy zapomene na hotelu pušku, boty nebo číslo, ale nic z toho ji nevyvede z míry.

Jenže co my ostatní, kterým nervozita svírá žaludek? Dobrá zpráva je, že předstartovní trému můžeme zkrotit – tedy alespoň částečně.

Důležité je, abyste na start chodili včas. Doma si s dostatečným předstihem sbalte vše potřebné a vyrazte na místo závodu. Je dobré počítat s časovými prodlevami – zdržet se můžete v dopravní zácpě, ve frontě na registraci nebo u šaten. Pečlivě si pročtěte pokyny pořadatele. Především kdy a kde si máte vyzvednout startovní číslo.

Praktické informace rozhodně nepodceňujte

Ověřte si, kde se dají odložit věci během závodu a dokdy si je musíte vyzvednout. Zjistěte si, kde najdete vodu, toalety a ostatní zázemí. Praktické informace rozhodně nepodceňujte. Měli byste také vědět, jak se dostanete na start a zpět. Pozornost věnujte i samotné trati. V duchu si proběhněte celý závod, všímejte si míst s občerstvovacími stanicemi a toaletami.

Předzávodní nervozitu rozeženete například rozklusáním a důkladným rozcvičením. Pracovat můžete i se svými myšlenkami. Závod samotný pro vás nemusí být stresem, ale příležitostí užít si běh ve formě, kterou jste možná dosud nepoznali. Soutěžní úzkost sice výkon ovlivňuje, nemusí ale být nutně negativní. Podle výzkumů to totiž vypadá, že pro dobrý výkon je jistá intenzita fyzických příznaků nezbytná.

Na chvíli se zastavte a v klidu vnímejte

Nepříjemné fyzické příznaky pak mohou zmírnit relaxační techniky. Například brániční dýchání – nádechy do břicha ze sebe stres jednoduše vydýcháte. Na chvíli se zastavte a v klidu vnímejte, jak se vám bříško nafukuje a vyfukuje. Rukou položenou na břiše kontrolujte, jak vám to jde.

Pokud vás i tak trápí negativní myšlenky, máte ještě další možnosti. Připravte si předstartovní rutinní postup. Pravidelný sled činností vás zaměstná natolik, že nemáte čas přemýšlet nad něčím jiným. Můžete i potichu komentovat, co právě děláte. Do rutinní činnosti by se neměla dostat položka, kterou můžete ztratit – talisman pro štěstí a podobně.

Všichni jsou v pyžamu

Na závod vás může naladit i oblíbená hudba. Významnou roli hraje i stravování. Velmi důležité je poslední jídlo před závodem. Mělo by být plnohodnotné, abyste získali dostatek energie na výkon. Naposledy se však najezte 2,5 až 3 hodiny před startovním výstřelem.

A jedna dobrá rada na konec: když nic nezabere, představte si všechny lidi před sebou v pyžamu.

Markéta Lyachová, Sport.cz

Trpíte před startem závodu trémou?

Zrušit


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce