Rubriky:

Ladíme

FC Turín - Juventus

Do startu:
Živě

Desítky let běhá maratóny naboso. Naučí to i vás

27. března 2015 12:04 - Praha

Július Pataky je reflexní terapeut a běžec. A běžec ne jen tak ledajaký. Už dvě desítky let běhá naboso. Maratóny po Praze či Košicích nebo desítku jen tak doma po lese. Boty a ponožky nemá rád, a tak se jim vyhýbá jako zajíček Azurit rašpli. Když už musí vzít něco na nohu, jsou to vlastně jen takové podrážky s tkaničkami. A komu může takové chození naboso prospět, ptáte se? Všem, to je jeho odpověď. I když obuvnický průmysl na to může mít jiný názor.

Sport.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Reflexní terapie je prastará léčebná metoda. Stejně jako další metody, jako je akupresura nebo akupunktura, vychází reflexní terapie z poznatku, že tělesné periferie jsou silně inervované a jejich jednotlivé plochy jsou nervy propojeny s určitými orgány. Stav orgánů ovlivňuje také stav těchto plošek a opačně ‒ stav plošek může vypovídat o tom, v jaké kondici ten který orgán právě je. Prohmatáváním, třením, masáží těchto ploch lze ovlivnit i činnost dotyčných orgánů.

„Reflexní terapie je vlastně jen takovou náhražkou bosé chůze. V historii se u jednotivých kultur vždy objevuje v okamžiku, kdy se lidé rozhodnou odizolovat svá chodidla od země nějakou obuví. V případě, že chodíte naboso, reflexní terapii vlastně ani nepotřebujete," říká k tomu pan Pataky.

Pro běžce přináší chůze a běh naboso další pozitivní aspekty. Posiluje svaly, šlachy a klouby chodidel a podkolení, zušlechťuje běžecký styl a působí preventivně vůči zraněním. Július Pataky o tom něco ví. Má za sebou desítky maratónů a stovky, ne-li tisíce, kratších distancí. Jeho chodidla jsou dodnes zdravá a pravidelný běh přispívá k jeho dobré kondici. Společně s ním se vypravíme do světa bez obuvi. Bude to přínosné. A najdete-li odvahu a dáte tomu šanci, oblíbíte si bosou nohu také. Na to vemte... třeba holinku.

René Kujan, Sport.cz

Vyzkoušíte chůzi nebo běh naboso?

Zrušit


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 říjen 2019 listopad 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce