Rubriky:

Ladíme

Běžecká abeceda: Dostane vás běh na kolena, nebo vás katapultuje do jiných dimenzí?

16. dubna 2015 16:02 - Kralupy nad Vltavou

Běh nás může katapultovat nejen do jiných dimenzí v oblasti psychiky. Jak to asi budou časem řešit v korporacích, kde se snaží rozběhávat lidi? Nedávná vědecká studie totiž tvrdí, že běžci jsou ve svých profesích často úspěšnější a dosahují lépe kariérního postupu než neběžci. Co pak budou korporace dělat, až budou samý šéf a óbrmanažer a žádní podřízení? Kdo bude ve finále pracovat?

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

K jako Katapult a Kolena

Může běh působit jako katalyzátor, neřkuli katapult?

Běžci jsou dozajista katapultováni. Snad v důsledku toho, že jsou díky běhu cílevědomější a soustředěnější a jsou schopni pracovat na dlouhodobých cílech. Jsou katapultováni do jiných profesních sfér.

Katapultovat nás může běh i na úrovni nálad. Když vnímám své pacienty, kteří běhají, tak se většinou díky běhu z různých nenálad a rozladěností dokáží dostat rychleji a dobře svou psychiku stabilizovat. To je na lidech vidět na první pohled. Když si promítnu běžce z malého vzorku návštěvníků mé ambulance, tak jsou převážně výsledkem katapultu k větší osobní spokojenosti.

BĚŽECKÁ ABECEDA TROCHU JINAK - Časům, rychlostem, průměrům a dalším veličinám běžeckých výkonů se věnujeme v jiných rubrikách. Nesmíme ale opomenout ani psychické zdraví běžců. Na těchto stránkách budeme běhat tak říkajíc pod dohledem psychiatra a maratónce v jedné osobě.

S kolegou děláme u některých lidí na počátku ambulance zátěžové testy a po půl roce je opakujeme. Na tělovýchovném lékařství jim zjišťují vitální kapacitu plic, dělají zátěžové EKG. Má to svůj důvod. U lidí se specifickou farmakoterapií potřebuji vědět, jak jsou na tom se srdcem. Napadlo nás nedělat pouze obyčejné EKG, ale zátěžové. Po půl roce testy zopakujeme, aby bylo vidět, jestli i prostá abstinence nebo změna životního stylu změní něco také na fyzičce. Shodou okolností zrovna poslední člověk, který ke mně přišel, hlásil: „Dostal jsem od doktora pochvalu, zase jsem se fyzicky zlepšil!"

Katapult směrem k lepší fyzické kondici je prokazatelný, co ale další stránky života?

Katapult to může být někdy i na úrovni vztahů. Napadá mne jeden pacient, kterého běh katapultoval k velkým životním změnám. Měl obecně problémy s navazováním vztahů. Když jsme se bavili o tom, v jakém prostředí by mohl vztahy navazovat, dostali jsme se k tomu, že pro něj by byl docela vhodný běh ‒ je v něm dobrý, je tam společné téma... a on si to vzal za své. Běh jej katapultoval k lepší sociabilitě a dokonce k navazování vztahů.

Dušan Randák, známý psychiatr z Kliniky adiktologie VFN a 1. LF UK. Zabývá se léčbou závislostí na návykových látkách. Žije v Kralupech nad Vltavou a běhá maratóny.

Zpočátku se pacient spojil se skupinou lidí, kteří běhají, zkus se k nim připojit. Scházel se s nimi na tréninky, ale pak říkal: „Když oni běhají strašně pomalu!" Cílem ale mělo být něco jiného. Asi po půl roce mu to konečně secvaklo a teď začal mluvit o tom, že by se nějaký vztah mohl urodit. Běh tedy může být i pěkným komunikačním nástrojem.

Dušan Randák, kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce