Rubriky:

Ladíme

Vyzkoušejte magický trik na Red Bull 400! Ale bude to bolet!

23. července 2015 13:00 - Praha

Jeden z nejtvrdších běžeckých závodů ‒ Red Bull 400 se nezadržitelně blíží. V polovině srpna vypukne masakr na harrachovském skokanském můstku K120. I nám v redakci se již třesou nohy. Zčásti nedočkavostí, ale zčásti také strachy. A protože se strašáky se nejlépe bojuje tak, že se na ně půjdete podívat blíž, i my se podíváme, co to ta čtyřstovka vlastně je.

 

redbull.com

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Tento extrémní závod se běží na vzdálenost 400 metrů, na vrchol skokanského můstku ‒ od dopadiště až po rozjezdovou lavičku. Na plný plyn, do extrémního stoupání, do extrémního vyčerpání. Za vše hovoří i fakt, že štafetový závod je vypsán pro čtyřčlennou sestavu ‒ po 100 metrech. Je jasné, že celý závod v jednočlenném týmu zvládnou jen ti největší tvrďáci. Budete to i vy? Budeme to i my? To se neví. Důležité je, jak se budeme věnovat přípravě a kolik jí dáme. Abychom to vám i sobě usnadnili, poradili jsme se s odborníky z nejpovolanějších.

Jerrel Feller, nizozemský sprinter působící v Praze. Sám se závodu také zúčastní.

Co je třeba udělat před takto obtížnými sprinterskými závody?

Při sprintech vydáváte stoprocentní úsilí, takže musíte být stoprocentně zdravotně v pořádku. Důležité je být samozřejmě zahřátý na tu nejvyšší provozní teplotu. Nutností je tedy pořádně se rozběhat a rozcvičit. To vše platí i pro extrémní výběh jakým je právě Red Bull 400 v Harrachově.

Jaký druh tréninku bys tedy doporučil pro tento harrachovský výběh?

Doporučil bych samozřejmě hodně kopců a cvičení odolnosti svalů. Takže si vyhlídněte nejprudší kopec, jaký najdete a dejte se do toho. Zaměřte se na silovou výdrž. Anebo ještě lépe, kontaktujte mě a zamakáme na tom společně (smích).

Jakou bys doporučoval taktiku na závod. Je to krátké, ale některé úseky se výrazně odlišují od těch předchozích... Jak se bude lišit taktika ostříleného sprintera a úplného nováčka?

Myslím, že rychlé tempo na začátku by tě na konci zabilo. Samozřejmě se ale nemůžeš pořád šetřit a na něco čekat. V cíli by sis pak řekl, že to mohlo být lepší, a to určitě nikdo nechce. Ostřílený sprinter mý výhodu v tom, že je trénovaný a je schopný jít dál, i když nohy ztuhnou. Začátečník se těžko pohne z místa, pokud přepálí start.

Jan Kubíček, triatlonista a účastník minulého ročníku RB400 pro nás odhadl čas středně dobrého běžce např. půlmaratónů, který nemá s kopci příliš mnoho zkušeností: Kvalifikace 2:40 min. Komplet 400 metrů za cca 5-6:30 min.

Nezbývá už mnoho času na přípravu. Máš nějaký kouzelný trik/cvik/trénink, do kterého by se měl pustit někdo, kdo nikdy neběhal kopce a chce si dát RB400?

Kouzlo je samozřejmě ve výbězích prudkých, vysoko položených kopců. Změřte si, že vzdálenost je přes 80 metrů a více. Nedávejte to úplně na maximum, ale makejte tak na 90 procent vašich možností. Zpátky jděte pomalu dolů. Dejte si minutku odpočinku a opakujte to třikrát čtyřikrát. Příští trénink to zvyšte na pět šest opakování. To je celá magie. A magie bolí.

Lze trénink v kopcích něčím nahradit, když třeba někdo bydlí na úplné rovině?

Vezměte si cyklistickou duši a dejte si ji kolem pasu. Kolega za vámi ji bude držet a vy začněte sprintovat. Tohle je dobrý příklad odporového tréninku.

Rekord loňského roku

MUŽI: Matjaž Mikloša ze Slovinska 04:03.13
ŽENY: Karolína Grohová 05:09.88

Označení K120 znamená kritický bod 120 metrů. To platí pro letce na lyžích a samozřejmě měřeno z druhé strany. Pro běžce bude kritický bod asi 180 metrů od startu, kousek pod hranou bubnu. Tam prý nastává krutá krize, a to není ještě ani polovina závodu.

René Kujan, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce