Rubriky:

Ladíme

Trénovat podle denní doby. Existují rozdíly?

29. prosince 2015 13:41 - Praha

Možná jste to na sobě už také pozorovali, dnes to mohou s konečnou platností potvrdit i rozsáhlé vědecké studie ‒ na výkonnost má vliv také denní doba, ve kterou je aktivita vykonávána. Kdy je tedy dobré trénovat? Kdy dosáhneme nejlepších výsledků?

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Výsledky výzkumů naznačují, že naše výkonnost je v ranních hodinách menší než odpoledne nebo k večeru. Rozdíly tvoří několik procent, což by amatérské běžce mělo nechávat chladnými. Profesionálové už ale zbystřují. Na jejich úrovni hrají rozdíly už i zlomky procent.

Teď si můžete přidat boxík Běhání na Seznam.cz. A nic vám neuteče.

Za hlavní příčinu výkonnostních rozdílů označují vědci změny schopnosti těla zpracovávat kyslík (reprezentovaná veličinou VO2max) a anaerobní kapacity. VO2max byla u zkoumaných jedinců odpoledne vyšší o čtyři procenta, anaerobní výkonnost dokonce o sedm procent oproti rannímu tréninku. Také maximální tepová frekvence se zvýšila oproti ránu o čtyři údery za minutu.

Na druhou stranu se však lékařům podařilo odpoledne a večer zaznamenat menší efektivitu pohybu. Sportovci potřebovali o šest procent více kyslíku a pro udržení konstantního výkonu spálili více energie.

Měli bychom se tedy těmito poznatky řídit při svém tréninku? V zásadě ano. Ráno od sebe nečekejme ty nejlepší výkony a volme raději lehčí typ zátěže. Pokud ale trénujeme na nějaké závody, platí totéž co pro povrch ‒ nasimulujeme si co možná nejvěrněji takové podmínky, jaké nás čekají při závodech. Bude se startovat v deset hodin ráno? Pak tedy své intenzivní tréninky směřujte právě na tento čas!

kü, Sport.cz

Upravujete časování svých tréninků nebo jejich náročnost podle denní doby?

Zrušit


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce