Rubriky:

Ladíme

Trénujte extrémně na výstřední zápřah. Zažijte sklon 45 stupňů

6. ledna 2016 07:02 - Praha

Pokud extrém, tak pořádný. Běžecký pás má obvykle sklon až 9 stupňů, takový najdete v běžném fitness centru. Ovšem vědci na Fyziologické univerzitě v Coloradu sestrojili pás, který má až 45 stupňů! Na světě je mašina, která může přinést jiné tréninkové metody a strategii pro extrémní běhy do vrchu.

 

Twitter:@Gizmodo

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Vědecké týmy zkoumají tisíce možností, jak se zlepšit ve sportu, ale chůze a běh na strmých svazích? To není zrovna na vrcholu zájmu.

Na pohled nejde o dokonalý design. Prostředí vám dělá kovová konstrukce, zábradlí a samotná běžecká guma, která se dokáže naklonit až na 45 stupňů. Když se vše spustí a musíte začít předvádět pohyb, zjistíte, že paty neexistují, celé tělo vynáší vpřed jen přední část chodidla, která se rovná, ohýbá, rovná a ohýbá. Nadměrně zatížení pocítí achilovka, lýtka. Na své si přijdou i stehna a plíce.

Teď si můžete přidat boxík Běhání na Seznam.cz. A nic vám neuteče.

Časopis Journal of Applied Physiology publikoval studii, které se účastnilo patnáct horských běžců, kteří vyzkoušeli nastavení pásu v sedmi různých úhlech od 9 do 39 stupňů. To vše proto, aby mohli sportovci rychleji zdolat horu, svah, sjezdovku, pokud budou závodit.

Tým vedený Rodgerem Kramem zjistil, že běh nebo chůze do svahu mezi 20 a 30 stupni vyžaduje stejné množství energie pro výstup. Přitom se při testování jednalo vždy o stejnou svislou rychlost. Experiment se podle serveru dgizmodo.com může zdát povrchní, ale ti, kteří zdolávají kilometry vertikálně, mohou v tomto pomocníkovi najít užitečného partnera v jejich tréninkovém plánu.

Výzva a šílený adrenalin

Při závodech v horských oblastech se sklon sjezdovek a terénu pohybuje v rozmezí 10 a 30 stupni. Často musí běžci zdolávat i úseky, které jsou dlouhé několik kilometrů. Pokud půjde atlet na takový závod lépe připravený, může dosáhnout lepšího času a také předejít zraněním, protože jeho tělo bude navyknuto na sklon a bude méně přetěžováno.

I v Česku se běhají závody v horách. Kdo by neznal Beskydskou sedmičku, Perun Skymarathon, 24 hodin na Lysé, Horskou výzvu a Redbull 400, kde musíte ve vertikálním výběhu zdolat vrchol skokanského můstku K120 v Harrachově.

„Je to obrovská výzva, ve které si každý účastník může sáhnout až na dno svých vlastních sil. Fyzických i psychických. Ten závod je šílený adrenalin. Je hrozně těžké to popsat, člověk si to musí vyzkoušet, musí to zažít, aby pochopil, o jakém extrému to všechno je," řekl letos triatlonista Jan Kubíček k výběhu na skokanský můstek.

lik, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce