Rubriky:

Ladíme

Otcové všech zemí, zpoťte se! aneb Jak být lepším otcem i lepším běžcem současně

29. července 2016 12:27 - Londýn

Stát se otcem není dnes žádná legrace. Takové dítě stojí hromady času i peněz, někoho též nervů. Ale také přináší mnoho radosti. A taky v sobě skrývá drastické omezení časových dotací na trénink. Pojďme si říct upřímně, že dítě nám změní celý život. I ten běžecký. Kupodivu to nemusí být na škodu. Ukazuje se totiž, že v náročném životním období mohou otcové z nedostatku času naopak profitovat. A vlastně nejen oni.

 

archiv: R. Kujan

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Zdraví samotného dítěte nemá své prvopočátky v okamžiku narození, ale už dávno předtím. Jeho zdraví se samozřejmě odvíjí také od toho, v jaké kondici byl otec v době početí. A v jaké kondici byl otec, je zase závislé od toho, co dělal dlouhé a dlouhé měsíce a roky před tím šťastným okamžikem. To je, doufám, každému jasné. A teď k tomu otcovství.

ČTĚTE TAKÉ: Pánský strollering. Potěší partnerky, naštve všechny ostatní

Narodí se bejby a priority, časové plány a harmonogramy jsou na prach. Nezůstává kámen na kameni a až se ten prach usadí, všechno je jinak. Otcové-běžci si nejprve všimnou fatálního nedostatku času na trénink. „Vzniká velice naléhavý pocit, že volný čas je obrovsky vzácný, což může lidi vést k tomu, že své hobby zkrátka opustí. Pak máme ovšem ještě druhou skupinu lidí, a tu časový pres namotivuje k lepšímu time managementu," říká Andy Lane, britský profesor sportovní psychologie.

Opravdu existují i zasloužilí otcové, kteří tvrdí, že právě příchod dítěte zapříčinil jejich výkonnostní růst. Jakmile totiž byli ve stresu, museli se svým časem hospodařit mnohem lépe. Běhy do práce, z práce, na nákupy... namísto vysedávání v pohodlném autě. „Je důležité si spolu sednout jako rodina a partnersky se dohodnout a zorganizovat vše tak, aby měl každý z rodičů řekněme hodinu denně pro sebe," navrhuje Lane.

Mnoho dvacetiletých, kteří běhají, nemají ve skutečnosti žádný tréninkový plán, strukturu tréninků a někdy ani přesné cíle. To se v čase otcovství prudce mění. Pokud chcete zůstat s prstem na tepu běžeckého světa, začnete využívat každou volnou chvilku a začnete se snažit, aby byla využita co nejefektivněji. Nejlepší čas začít s tréninkovým deníkem, plánováním a strukturováním jednotlivých běhů. Možná už nebudete běhat bezcílně dvě hodiny denně, ale jenom hodinu. Ovšem z té hodiny dokážete vykřesat vyšší užitek. Zkuste třeba naše bleskové tréninky. Uvidíte, že i za půlhodinu se dá hodně slušně odvařit, pokud do ní dáte vše.

VYZKOUŠEJTE BLESKOVÉ TRÉNINKY
Smrt krásných srnců
Hrátky jedné kamarádky
Létající Čestmír

Vaším životem se stanou krátké a intenzivní tréninky. Zjistíte, že psychickou únavu lze vyběhat a že fyzická únava může vyhnat tu psychickou. A stejně jak začnete zvládat intenzivní tréninky, budete lépe zvládat i intenzivní odpočinek. Každá čtvrthodina spánku se začne počítat. A možná vás otcovská cesta dovede i ke zdravému jídlu, které organismus nezatíží, ale přinese mu ve vhodné formě to, co potřebuje.

Nezapomeňte ani na to, že fyzická zátěž s sebou přináší také lepší spánek. Po vyčerpávajícím intenzivním tréninku jen padnete do duchen a hladin mozkových vln alfa, théta a následně delta. Kvalitnější spánek přináší lepší mentální i fyzický stav po probuzení. Jste zase plni sil a připraveni na další intenzivní trénink. Tentokrát s kočárkem. A otcovství vás možná také vyléčí z obsesivního sledování vteřin, bodů a tabulek. Začnete se více soustředit jen na to, co je opravdu důležité. Co se třeba nechat inspirovat výzkumem Fatherhood Institute, který tvrdí, že aktivita batolat má přímou souvislost s BMI otce? Nebo snad doloženou skutečností, že celkovou fyzickou aktivitu adolescentů do velmi vysoké míry určuje fyzická aktivita otce?

Je nade vše jasné, že otcovství je doprovázeno nezměrnou zodpovědností. A právě v době, kdy se stáváme otci, je vlastně naší povinností na sobě pracovat. Takže, chlapi, do tepláků a makat!

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce