Rubriky:

Ladíme

Už vám bylo 40? Zásady regenerace jsou důležitější než kdy předtím!

8. srpna 2017 12:28 - Praha

Léto je v plném proudu a stále více lidí, kteří dříve o běhání pouze uvažovali, přechází od teorie k praxi. To je samozřejmě velmi chvályhodné a doporučeníhodné. Pro tělo je pohyb důležitý v každém věku. Jen pokud už patříte do kategorie 40+, pár věcí bude probíhat trochu jinak než před dvaceti lety. Krásné počasí a překrásné dovolenkové destinace spoustu běžců vydráždí také k daleko větším výkonům. I takovým, na které by správně měli ještě chvíli trénovat. Velké výkony by měly být ovšem také vyváženy patřičnou regenerací. U lidí starších čtyřiceti let platí poslední věta dvojnásob.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Intenzivní běžecký život neznamená, že můžete jíst všechno

Co se v mládí ztratilo bez jediné známky problému, nám dnes tělo může jen stěží snadno odpustit. Odborníci dokonce hovoří o tom, že špatná strava patří mezi nezávažnější faktory ovlivňující atletické schopnosti člověka. Po tréninku musíme vhodným způsobem doplnit tři věci:
- uhlohydráty
- proteiny
- tekutiny

Vhodný je třeba tuňák, kuře, samozřejmě ovoce, zelenina nebo ovocné smoothie s jogurtem. Zapomeňte na všechny ty moderní „sportovní" nápoje plné cukru nebo naopak umělých sladidel. Nejlepším nápojem je pořád voda, a pokud ji chcete něčím obohatit, zkuste třeba trochu citronové šťávy, sůl a med. A ne, potréninkové pivo opravdu není nic dobrého. Působí močopudně, a tak vás v tu nejméně vhodnou chvíli ještě více dehydruje. Alkohol regeneraci navíc dále zpomalí.

Lépe běhat, méně trpět? Staňte se mistry na regeneraci!

Strava těsně po tréninku je hlavním klíčem ke dveřím se jmenovkou Regenerace. A rozhodující je první půlhodina, maximálně hodina po výkonu. Největším problémem ovšem je, že spousta běžců nepociťuje po tréninku vůbec hlad, a tak stravu neřeší. Nicméně doplnění už zmíněných tří základních kamenů regeneračního jídelníčku může zásadním způsobem ovlivnit kvalitu a potřebnou dobu regenerace.

Nezkracujte si spánek

Lidé po čtyřicítce jsou většinou velmi aktivní – jak v rodině, tak v práci a spánek bohužel bývá právě to místo, kde se mnoho z nich snaží nějakou tu hodinku ušetřit. Svůj organismus však neošálíte. Lidské tělo ve spánku uvolňuje růstový hormon, který putuje po těle a reaguje s jednotlivými buňkami. Stimuluje je k oživení, opravám. A byli-li jste ve dvaceti schopní propařit celou noc, ve čtyřiceti to už půjde mnohem hůře. Tělo se prostě bez kvalitního a dostatečného spánku neobejde.

No stress!

Kvalitu spánku, ale i výkonnost a regeneraci ovlivňuje také hladina stresu. Atletický život není od zbytku naší existence nijak oddělen. Velký stres ovlivní i úroveň zotavování po náročné fyzické aktivitě. Odborníci proto doporučují pravidelně zařazovat také relaxační, meditační techniky. I nejrůznější studie prokázaly, že kdo pravidelně medituje, regeneruje a zotavuje se mnohem rychleji.

Kompenzační trénink

Více než pro kohokoli jiného je pro stárnoucí atlety důležité věnovat se také kompenzačnímu tréninku. Samotné běhání nestačí. Pro udržení zdraví a fyzičky je důležité posilovat také core, pracovat na posílení jinak příliš nevyužívaných svalových partií, ale také na flexibilitě. Vhodným řešením by zde mohla být tradiční forma jógy.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce