Rubriky:

Ladíme

Více tréninků, více kilometrů. Pro koho je dvoufázový trénink?

21. srpna 2017 12:30 - Praha

Svůj ranní výběh už máte úspěšně za sebou. Přemýšleli jste ale někdy o tom, že byste si tentýž den mohli jít zaběhat ještě jednou? O dvoufázových trénincích je slyšet hlavně na setkáních profesionálních běžců i dalších sportovců. Je to ale něco, co by mohlo prospět i rekreačním vyznavačům pohybových aktivit?

 

Profimedia.cz

Zdvojení tréninků v jeden den, takzvaná „dvoufáze" představuje dva tréninky oddělené od sebe několika hodinami, v našem případě pravděpodobně celou pracovní dobou strávenou na pracovišti. Dvoufáze vás může posunout na další úroveň a vašim tréninkům propůjčit další nemalá pozitiva.

Bleskový trénink

První benefit je zcela zřejmý. Navýšíme celkovou týdenní kilometráž. Zařadíte-li dvoufázi jednou až dvakrát týdně do svého programu, získáte vlastně hned dva tréninky navíc. A to není málo. Více naběhaných kilometrů totiž znamená také širší běžecký základ v podobě vytrvalosti. Vytrvalost nezískáte ničím jiným než nabíháním velkého množství kilometrů. A pro organismus, hlavně v případě, kdy jste s běháním začali teprve před nedávnem, je daleko šetrnější onu delší vzdálenost zaběhnout ve dvou kratších úsecích než v jednom delším.

Zdvojování tréninků má ale význam až v okamžiku, kdy váš tréninkový deník hlásí alespoň 50-70 kilometrů za týden. V opačném případě je smysluplnější spíše přidat další jednotlivý trénink ve volný den. Dvoufáze naučí vaše tělo rychleji a efektivněji regenerovat. Přidání 4-8 kilometrů v podobě doplňkového ranního tréninku, po kterém večer následuje intenzivnější nebo delší jednotka, naučí tělo rychleji regenerovat a posune váš běh na vyšší úroveň.

Dvoufáze také přinutí tělo efektivně pracovat i ve stavu, kdy je již unaveno a vyčerpáno. V takovém případě naučíte svůj metabolismus získávat energetické zdroje také jinak než jen z glykogenu. Tělo se naučí poskytovat energii také z uložených tuků, a to zvláště v případě, kdy na svůj ranní trénink vyrazíte nalačno. Také z hlediska plánování času se často může zdát jednodušší vměstnat do svého nabitého programu dva kratší tréninky oddělené náplní celého dne než jeden dlouhý. V létě se navíc tímto způsobem elegantně vyhnete těm nejvyšším denním teplotám.

Je tady ovšem i jeden háček: Pokud trénujete na půlmaratón nebo maratón, dlouhým jednotkám se úplně nevyhnete. Adaptační mechanismy na úrovni vytrvalosti se totiž začínají projevovat až po minimálně hodině a čtvrt aktivity. Bez long-runů to prostě na dlouhých tratích nepůjde. Maratonci a půlčíci budou muset jeden až dva dlouhé tréninky týdně přeci jen dodržet.

kü, Sport.cz

Trénujete někdy i dvoufázově?

Zrušit


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce