Rubriky:

Ladíme

Přemýšlet u sportování? To se vyplatí!

24. září 2017 08:38 - Londýn

Není sporu o tom, že nás pánbůh obdařil hlavou proto, abychom ji používali. Využívaný potenciál lidského mozku vede ke zlepšování a k pomalejšímu stárnutí třeba v oblasti kognitivních funkcí. Ale řešit logické nebo matematické úlohy během tréninku? Možná, až si přečtete výsledky jedné z vědeckých studií, to začnete dělat taky.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Pokud si sportovní přípravu zpestřujete třeba při nepřízni počasí na domácím trenažéru, běžeckém pásu, šlapadlu nebo stepperu, určitě se často přistihnete při tom, že u tréninku koukáte na televizi nebo alespoň posloucháte nějakou hudbu a mozek takříkajíc necháváte zahálet. Je to ale tak správně? Vědci z Velké Británie přišli na to, že není.

Něco na tom pásu je. Běžecký pás není jen dobrý, nebo špatný

Řešení myšlenkových úloh během tréninku dle výzkumu vědců z University of Kent výrazně zvyšuje také sportovní výkonnost. Jejich pokus se zakládal na dvanáctitýdenním pozorování a zkoumání probandů, kteří trénovali na ergometrech. Zkoumané osoby byly rozděleny do dvou skupin, z nichž jedna během tréninku prováděla myšlenkové úlohy, zatímco druhá byla ponechána bez úkolů. Výrazné rozdíly mezi skupinami překvapily i vědce samotné.

V závěrečném testu, kdy probandi prováděli trénink až do úplného vyčerpání, vykázala skupina se zadanými úlohami o 126 % lepší výsledky než na počátku experimentu, zatímco druhá, kontrolní skupina dosáhla zlepšení pouze o 42 %, tedy zlepšení o celé dvě třetiny menší. Z uvedeného vyplývá, že i vzhledem ke sportovním výkonům se velmi vyplácí během tréninků „potýrat" kromě svalů také mozek.

kü, Sport.cz

Byli byste ochotní u tréninku ještě řešit nějaké úlohy?

Zrušit


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce