Rubriky:

Ladíme

Trenér radí: Běh na páse

16. února 2018 08:28

Běhání na páse může být za určitých okolností dobrou alternativou. Jste po delší tréninkové pauze? Vracíte se po zranění nebo vám nevyhovuje dýchat při námaze mrazivý vzduch? Máte respirační potíže v důsledku smogové poklice nad městem? Pak by pás mohl být řešením i pro vás. Běh na něm má svá specifika, s nimiž nás obeznámí povolaný odborník.

Sport.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

„Mezi nesporné výhody patří to, že je člověk v komfortním prostředí a nepodléhá tak vlivům například počasí," říká trenér Martin Šetelík. Kromě stálého prostředí vám stroje v posilovně (pokud si ovšem nepořídíte svůj vlastní na doma) nabízejí i komfort občerstvení neustále po ruce, případně možnost odejít do teplé sprchy kdykoli se vám zamane.

Pár tipů pro váš trénink na běžeckém páse

Běžecký pás má výhodu také v tom, že vám neustále drží stanovenou rychlost. Vy tak můžete trénovat velice přesně, aniž byste museli neustále kontrolovat hodinky na zápěstí. Přístroje dnes vesměs umí měřit i tepovou frekvenci a některé z nich hlídat také její nastavené spodní a horní hranice, případně podle toho upravovat rychlost pásu.

„Doporučoval bych nastavit na páse určitý sklon. Běh na něm bez jakéhokoli náklonu není tréninkově výhodný a ani tolik neodpovídá charakteristice samotného běhu," doplňuje Šetelík. Za vhodné minimum považuje 1-2% náklon. Sklon pásu a jeho rychlost udává výslednou energetickou zátěž tréninku. Samotný trénink vám pak pás může hlídat na minimální úrovni, kupříkladu dle nastaveného času, nebo vám mnohé z nich dokáží nasimulovat zajímavý intervalový trénink či trénink v kopcích.

PŘÍKLAD INTERVALOVÉHO TRÉNINKU
5-10 minut rozcvičení (viz video)
intervaly 30-45 vteřin na 90 % výkonu
prokládáme 2 min volným klusem/chůzí
opakujeme po dobu 20-50 minut
5-10 minut zakončení výklusem/chůzí
trénink zařazujeme 1-2 týdně v závislosti na intenzitě přípravy

Jako rozcvička na začátek je vhodná třeba i pouhá chůze proložená výpady a zanožováním. Při samotném tréninku nesmíme zapomínat ani na práci rukou, které mohou ‒ hlavně pak v reálném terénu ‒ dopřednému pohybu výrazně napomáhat. Na spalování tuků a zároveň zlepšování rychlosti je ideální intervalový trénink.

Připraveno ve spolupráci s Aquapalace.cz.

René Kujan, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 říjen 2019 listopad 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce