Rubriky:

Ladíme

Objevte svoji rychlost (II.)

22. března 2018 12:00 - Praha

S blížícím se jarem a prvními závody postupně mírně ubíráme na objemu a přidáváme na rychlosti. Jak na to, se můžete nyní dovědět v pokračování naší „rychlostní“ abecedy.

 

mizuno.com

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

L Les je nejhezčím a nejzdravějším prostředím pro trénink, včetně tréninku rychlosti. Takový fartlek v terénu je výborným tréninkovým prostředkem. Při troše štěstí na kousek rovné nebo jen mírně zvlněné cesty tu pak můžete běhat podobně jako na dráze.

M Maximální rychlost je geneticky daná a s věkem bohužel klesá. S rostoucí délkou vaší závodní trati sice mírně klesá na významu, ale pokud se chcete zrychlit a k stáru tak rychle nezpomalovat, občas si dopřejte alespoň pár rovinek. Jen pozor, běžet na maximum neznamená běžet křečovitě, pořád běžíme uvolněně!

Připravte se na reálný závodní život ‒ trénink z Michiganu

N Nepřežeňte to: práce na rychlosti je poměrně náročná činnost, na kterou nemusí být tělo zvyklé. Dávkujte postupně. Pokud jste dlouho neběhali, bude to ze začátku hodně bolet. Dokonce i bývalého sprintera může nemile překvapit, že to, co bylo dříve pohodou, najednou nějak nejde – a co bylo dříve rozcvičením, je nyní celá tréninková jednotka, po níž tělo bolí ještě dva dny.

O Odrazová cvičení – odpichy, klus poskočný, po jedné noze, švihadlo, žabáky či metkalfy. Běžecká abeceda, kotníčky, cval stranou, „vánočky či housky": to vše vás může zrychlit, pokud to postupně zařadíte do tréninku. Významným bonusem je i zlepšení techniky.

Objevte svoji rychlost (I.)

P Pravidelnosti není nikdy dost – jeden rychlostní trénink vám rozhodně stačit nebude. Pokud trénujete pětkrát týdně, zařaďte dva delší běhy na obecnou vytrvalost, jeden fartlek v členitém terénu, a jeden až dva na rychlost, přičemž jeden může být zaměřen na techniku, abecedu, rovinky a sílu, druhý pak v podobě stupňovaného běhu.

R Rovinky lze běhat na mnoho způsobů. Jsou to 60-100 m dlouhé úseky, na nichž se dá různými způsoby pilovat technika i rychlost. Termín „rovinka" pochází z atletické dráhy, na níž jsou dvě stometrové zatáčky – a dvě rovinky. Zařazují se i do rozcvičení před závodem nebo před náročným tréninkem, pochopitelně vždy po předchozím zahřátí. Můžeme z nich však udělat i samostatný trénink nebo jimi proložit souvislý klus. Dobrou službu prokáží i na vyběhání v závěru tréninku, někteří běžci je zařazují i po závodě. Běháme-li je na zahřátí, resp. na techniku, začínáme je volně, na styl a na krásu, a postupně zrychlujeme.

S Stereotyp a stagnace jsou strašáky každého atleta. Neběhejte vše stejným tempem – naučte se rozlišovat mezi tím, co je volně, svižněji, regeneračně. Řiďte se přitom tepovou frekvencí, poslouchejte signály těla, jeďte podle času a zkušeností svých i trenérových.

T Trenér vám svými zkušenostmi hodně pomůže. Dobře ví, jak do tréninku po špetkách přidávat všeho výše uvedeného, aniž by vás odrovnal. Hranice mezi tím, co vaše tělo ještě vezme, a co už ne, je vcelku tenká. Pokud jste se bez trenéra obešli ve svých začátcích, v pokročilejším běhu a v tažení za rychlejšími časy se nebojte vyhledat nejbližší běžecký klub.

U Úseky, jejich délka a tempo a pauzy mezi nimi jsou ingredience, s nimiž se musí zacházet jako na lékárnických vahách. Obecně platí, že s kratší pauzou, pomalejším tempem a větším objemem nabíráme spíše kvantitu, zrychlením a prodloužením pauzy, případně zkracování úseků pro delší regeneraci mezi úseky pak kvalitu. Obojí je stejně důležité a záleží rovněž i na tom, v jakém období běžecké přípravy se nacházíme.

V Věda, co? Důležité je i vybavení: tretry nejspíš nepotřebujete, pokud nechcete běhat dráhu nebo rychlé krosy. Běžně se rozlišují boty pro objemový trénink, pro rychlejší běh a závodky. Oblečení je stejné jako to, v němž jste dosud klusali, nejspíš se ale mnohem více zapotíte. Proto se hodí také na zahřátí a po doběhu jedna vrstva navíc, kterou pak na ostřejší tempo sundáte. A jak jinak, vůle: někdy jí budete potřebovat opravdu hodně!

Z Závody jsou nejlepším testem pro vaši rychlost. Tak ahoj na startu!

Vanda Kadeřábková-Březinová, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce