Rubriky:

Ladíme

Od chůze k běhu. Jak se z walkera stanu joggerem?

16. dubna 2018 12:00 - Praha

Pokud jste mezi přáteli znám pod přezdívkou Johnnie Walker nebo Walker Texas Ranger, tento článek patrně není určený pro vás. Jako walkeři jsou jinak ‒ někdy i dosti necitelně ‒ označováni lidé sportovně chodící. Sportovně ve smyslu budování lepší fyzické kondice, psychické pohody a odreagování se od náporů všedního dne. Někteří z nich mají také hole a zabývají se takzvanou severskou chůzí. Pokud v cestě nestojí výrazné zdravotní, například ortopedické problémy je možné pokračovat ve vývoji dále a z chůze pozvolna přejít na běh. Jak se stanu běžkyní či běžcem? A proč?

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

To je dobrá otázka. Mezi pomalým během, tzv. joggingem a chůzí není příliš mnoho rozdílů. Tedy až na to, že při běhu spálíte více kalorií a svou fyzickou kondici postavíte na nohy rychleji. Pokud je někdo zvyklý dělat zhruba třikrát týdně zdravotní procházky ve svižnějším tempu, nemělo by mu nic bránit ani v tom, aby několik minut v kuse přiměřeným tempem běžel. Jak se stát z walkera runnerem?

Běhání naboso - Zázrak chůze

Vcelku jednoduše. Při jednom ze svých chodeckých tréninků zkuste přejít do pozvolného běhu a zkuste v něm několik minut vydržet. Se zařazováním chodeckých pauz budete možná překvapeni, co vlastně dokážete uběhnout. Ale postupně, přechod by měl být skutečně nenásilný a pozvolný. Příkladem prvního tréninku může být třeba:

PŘECHOD Z CHŮZE NA BĚH
alespoň 5 minut zahřátí chůzí
2-3 minuty běhu
2 minuty chůze
- tento cyklus několikrát opakujeme až do mírné, příjemné únavy
alespoň 5 minut chůze na uvolnění

Tempo prvních běhů se nemusí příliš lišit od tempa chůze. Kontrolkou je možnost plynulého pravidelného dýchání, případně možnost se bez větších problémů bavit s ostatními. Pokud trénujete např. třikrát týdně, jednu tréninkovou jednotku nadále zasvěťte pouze chůzi. Ostatní pak kombinaci s během. Postupně, jak si tělo začne přivykat na náročnější druh pohybu, můžete délku běžeckých úseků prodlužovat. S jejich prodlužováním ale zároveň snižujte jejich počet.

Pokud jste například dokázali zdolat šest běžeckých úseků po jedné minutě, přidejte další minutu, ale o 1-2 snižte počet úseků. Důležitá je opravdu pozvolnost a nenásilnost přechodu. Samozřejmě to bude stát trochu více úsilí a námahy, ale vždy byste měli mít vše pod kontrolou. Frekvence dechu ani srdeční činnosti by neměla vystřelovat do nevídaných výšin!

Po několika týdnech praktikování základního tréninku se můžete posunout zase o kousek dál a jednu jednotku ‒ s rozehřátím i uvolněním ‒ věnovat pokusu o souvislý 15-30minutový běh. Nárůst náročnosti tréninkových jednotek by se měl vždy odvíjet od reakcí vašeho těla. Zároveň také platí obecné pravidlo, že z týdne na týden by neměla narůst běžecká část o více než 15-20 %. Tak ať se vám na to běhání dobře chodí!

boe, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce