Rubriky:

Odjinud

Kanaďanka dopovala kvůli desátému místu na méně významných závodech

22. srpna 2018 08:03 - Ottawa

Kanadská atletka žijící ve Spojených státech amerických Natasha Yaremczuková byla odhalena jako podvodnice. Odebrané vzorky v souvislosti s její účastí na maratónu v irském Dublinu se nyní vrátily s pozitivním výsledkem. Sportovkyně požívala hned dvě zakázané látky. Není to v souvislosti s dosaženou desátou příčkou poněkud trapné?

 

Profimedia.cz

„Není to málo, Antone Pavloviči?" Tak by zřejmě zareagoval největší český sportovní komentátor Jára Cimrman. Už několik let se především od našich západních sousedů ozývají hlasy, že doping proniká do stále nižších pater sportovních soutěží a rozhodně se nezastavuje ani před branami amatérského sportu. Yaremczuková jako by tento trend jen potvrzovala. V dávné historii se dopovalo kvůli vítězství. A dnes je už nutné dopovat k získání desátého místa na nepříliš významných závodech?

Doping už i v amatérském poli?

Yaremczuková propadla na irských antidopingových testech hned dvakrát. V jejích vzorcích odhalili komisaři dvě zakázané látky: 1,3-dimethylbutylamin (DMBA) a higenamin používané především k úpravě hmotnosti. Sportovkyně se k porušení pravidel doznala. Trest obnáší 14měsíční distanc a diskvalifikaci z Dublin Marathon.

Osmatřicetiletá Yaremczuková zaběhla irský maratón v čase 2:52:38. Dva měsíce před návštěvou Irska ale triumfovala na islandském Reykjavik Marathon, kde s časem 2:53:25 v kategorii žen zvítězila a dosáhla devátého nejlepšího ženského času v historii závodu. Jak se postaví k celé záležitosti Islanďané, zatím není jasné. Atletka totiž přiznala používání potravinového doplňku s vitamíny řady B a ke zlepšení spalování tuků už od roku 2014. Stejné zakázané látky tak v její krvi kolovaly už při triumfu na severském ostrově. Sama běžkyně si prý nebyla vědoma, že její suplementy obsahují nějaké zakázané látky.

Tresty za doping nejsou účinné. Vyplývá to z nové studie

Vytrvalkyně byla podle irské antidopingové agentury jediným člověkem, který vykázal ve vzorcích zakázané látky, z celkem 989 testů napříč 22 různými sporty. Yaremczuková byla původně špičkovou triatletkou, která reprezentovala Kanadu třeba na Panamerických hrách nebo Hrách Commonwealthu. Její historicky nejlepší maratónský čas je z roku 2014 z amerického Bostonu ‒ 2:47:15.

kü, Sport.cz

Kam až myslíte sahají chapadla dopingu?

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce