Rubriky:

Odjinud

Živě

Hrozba teroristického útoku. V Tokiu na maratón dohlíželo 1200 kamer

22. února 2015 16:01 - Praha

Maratón v Tokiu má své vítěze. Ale ne jen oni se pečlivě připravovali na tuto velkou akci, které se účastní statisíce lidí. Kvůli hrozbě teroristických útoků byla provedena početná bezpečnostní opatření. Na akci se podílelo více než deset tisíc osob včetně metropolitní policie. Samotných běžců bylo přitom okolo třiceti tisíc.

 

Shizuo Kambayashi, ČTK/AP

Plakáty dávaly jasně najevo, co se smí a nesmí. Žádné skleněné a plastové láhve, plechovky, nože, nůžky, jedy, výbušné materiály, slzný plyn. To byla jen část zakázaného pro tento den. Zvýšený počet detektorů kovů, bezpečnostní kamery a desítky policistů, kteří se účastnili maratónu přímo vedle běžců.

Počet detektorů kovů se zvýšil na padesát oproti předchozím čtyřem na předchozí události. U vstupních bran kontrola zavazadel, tašek. Pouze neporušené obaly nápojů a plastových sáčků byly povoleny. A to ještě omezeně - 200 mililitrů na láhev a dvojnásobný obsah maximálně na osobu.

To vše také jako jedna ze zkoušek pro zvládnutí bezpečnosti a zabránění teroristickému útoku, protože v roce 2020 bude japonská metropole pořád olympijské hry.

Svoji roli sehrála i nešťastná událost, která se stala na bostonském maratónu v roce 2013, kde zemřeli tři lidé. K tomu problémy s terorismem například ve Francii. Ta je sice od Japonska daleko, ale obavy panují nyní všude. Bohužel. Policejní útvar nasadil 4500 osob, včetně 64 důstojníků, kteří maratón sami běželi.

1200 kamer v ulicích

Tokijský maratón přitahuje velký počet zájemců, diváků. Podle odhadů šlo až o 1,6 miliónů osob, ty hlídalo na 1200 kamer v ulicích.

„Zajištění bezpečnosti všech zúčastněných je nejvyšší prioritou. Při maratónu budou velká bezpečnostní opatření, ale chceme, aby si ho běžci užili s klidnou myslí," pravil jeden z organizátorů ještě před závodem.

Tokijský maratón patří mezi největší světové maratóny podobně jako obdobné akce v Bostonu, Chicagu, Berlíně a New Yorku.

lik, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce