Rubriky:

Odjinud

Revoluce v běhání u jižních sousedů. Snad nedorazí k nám!

14. března 2015 10:58 - Praha/Vídeň

Z rakouského kouta Evropy k nám dorazily překvapivé a o to více nemilé zprávy. Maratónců ubývá. Ne že by přímo odbíhali do věčných lovišť, ale běžci se přesouvají z delších tratí na kratší, třeba na půlmaratóny. Věříme, že tento trend nikdy nepřekročí hranice našich jihovýchodních sousedů. Buďme však připraveni ‒ a množme se!

 

asics.com

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Rakouské běžecké servery zahajují závodní sezónu nezvykle pesimistickými zprávami. Stále méně Rakušanů prý běhá maratóny. Už od dob, kdy žil největší z Čechů Jára da Cimrman, je nám jasné, že se od Österreichu máme držet dál. Ještě tak ochutnat ten jejich sacher-dort, nebo ženám k svátku věnovat Mozartovy koule. Ale přejímat jejich životní styl? Nikdy!

Podle dlouhodobých pozorování v Rakousku ubývá účastníků maratónských běhů. Průzkum probíhal na půdě pěti největších akcí v zemi ‒ maratónů ve Vídni, Grazu, Linci, Salcburku a Wachau. Oproti smutným statistikám se staví jedno velmi povzbudivé číslo. Počet účastníků půlmaratónů roste nečekaným způsobem. Počet maratónců prý ale u našich sousedů stagnuje už 15 let.

Nebuďme polovičatí

Člověk je od přírody tvor líný. A proč by na tom měli být běžci jinak, že? Uběhnout dvaačtyřicet kilometrů je už fuška. Můžu uběhnout jen polovinu a doma pak stejně cinkat medailí a hrdě nosit účastnické tričko jako po maratónu. Tak proč se dřít? Tak pravděpodobně přemýšlí běžci v Rakousku. Jak jinak si vysvětlit skutečnost, že minulý rok proběhlo cílem pěti největších akcí v zemi téměř 30 000 polovičních maratónců a pouze každý čtvrtý běžec se rozhodl pro distanci plnohodnotnou ‒ pro maratón.

Ve Vídni stojí poměr maratónců a půlkařů 3:7, ve Wachau byl rozdíl mnohem extrémnější. Tam se našlo jen 12 % maratónců. V ženském poli jsou rozdíly ještě markantnější. Jako by rakouské běžkyně nevěděly nic o tom, že ženy mají odolnější psychiku než muži, a tudíž jsou jako stvořeny pro běh dlouhých distancí. Jejich podíl na účastnících maratónů dosahuje maximálně 18 %. Trochu si vylepšují skóre u půlmaratónů, kde je každým třetím účastníkem právě žena.

Běžečtí půlčíci

Od roku 1998 se počet každoročních půlmaratónců zpětinásobil. Naproti tomu došlo sice u maratónu k mírnějším výkyvům. Porovnáme-li ale roky 1998 a 2014, jejich počet je v podstatě na stejné úrovni. Třeba u Vienna City Marathonu jsou počty po mnoha letech a po mnoha výkyvech oběma směry stále na úrovni kolem 6 000 maratónců. Naproti tomu v rakouské metropoli narostl počet polovičatých maratónců ze 4 000 v roce 2005 na téměř 14 000 v minulém roce. Celkově v tomto časovém úseku narostl počet účastníků obou závodů z 9 000 běžců na 20 000.

Čísla sice nejsou až tak varovná, jak by se mohlo na první pohled zdát, přesto však o nás běžcích něco vypovídají. Přestaňme si myslet, že se to zase „udělá nějak samo", vklouzněme do tepláků a makejme! Nesmíme zapomínat ani na to, že běh z nás dělá lepší lidi, přátele, kamarády, zaměstnance a zaměstnavatele, partnery a partnerky a ve svém důsledku i rodiče a prarodiče. Maratónců prostě není nikdy dost. Jaro už je pomalu tady, takže si, maratónci a maratónkyně, vyhrňme řádně rukávy a ‒ milujme se a množme se!

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce