Rubriky:

Odjinud

Když finance vítězí a historie s tradicí jsou v troskách

9. srpna 2015 09:09 - Athény

Z řecké metropole Athén přicházejí smutné zprávy. Také nejslavnější maratónský běh, jenž dal všem podobným závodům jméno, totiž pociťuje následky velké a vleklé finanční krize země. Samotný závod na sklonku tohoto roku prý v ohrožení není, se zastoupením elitních běžců ale nejspíše bude problém.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Samotnému závodu dal vzniknout příběh z roku 490 př. n. l. o poslu Feidippidovi, který měl do Athén přinést zprávu o vítězství Řeků nad Peršany v bitvě u Maratónu a po vyřčení věty „Zvítězili jsme!" padnout vyčerpáním mrtev k zemi. První maratón jakožto soutěžní běh byl uspořádán v rámci prvních letních olympijských her v roce 1896 právě v Athénách.

O traťové rekordy v Maratonu se v posledních letech starali běžci z Keni. Současná hodnota zdejšího rekordu je 2:10:37 a je znatelně jinde než nejrychlejší časy například z Berlína. Není divu. Trať klasického maratónu vede z Maratonu do Athén a od 10. do 31. kilometru se vyznačuje stoupáním. Z této trati tedy pravděpodobně světový rekord nikdy nevzejde.

Organizátoři klasického maratónu nyní vydávají zprávu, že letošní ročník zaznamená několik změn. V úterý oznámil řecký lehkoatletický svaz, že pro tento rok nebude schopen zajistit start žádných profesionálních běžců. Pokud by někdo z profíků přeci jen dorazil, bylo by to na jeho vlastní náklady, což lze jen stěží předpokládat.

Federace vzápětí vydává stanovisko, v němž ubezpečuje všechny přihlášené i doposud se chystající běžce, že s úctou k jejich důvěře, které si velmi považují, garantují, že se závod bude konat, a to za všech možných eventualit. Dále organizátoři prohlašují, že vyvinou veškeré možné úsilí, aby zabezpečili ve všech aspektech dokonalý závod včetně úrovně služeb a zabezpečení akce. Athény dokonce počítají s rekordním startovním polem. V roce 2013 se hlavního a doprovodných závodů zúčastnilo kolem 30 000 lidí, letos by jich mělo být ještě více.

Organizátorům v jejich úsilí budeme mocně fandit. Byla by opravdu škoda přijít o jednu z nejprestižnějších běžeckých tradic!

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2018 únor 2018 březen 2018 duben 2018 květen 2018 červen 2018 červenec 2018 srpen 2018 září 2018 říjen 2018 listopad 2018 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce