Rubriky:

Odjinud

I přes své ochrnutí zdolala sportovkyně metu, na kterou si troufá jen málokdo

30. srpna 2015 08:55 - Londýn

Claire Lomas patří bez diskuzí mezi nejextrémnější sportovce na světě. I přes skutečnost, že je do výše hrudi ochrnutá. Jako první na světě překonala žena s tímto postižením délku celého maratónu, tedy přes 42 kilometrů. Nic tomu neubírá ani fakt, že jej dokončila až sedmnáctý den.

 

Lulu Kyriacou - www.lulukyriacou.com

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Claire Lomas se před několika lety vážně zranila při jezdecké soutěži, kdy ji ze sedla shodil její kůň a ona narazila do stromu. Utrpěla několik fraktur v oblasti krční a hrudní páteře, poranění míchy a pneumotorax poté, co ji obě plíce prorazila zlámaná žebra. Její život visel na vlásku.

Nikdy se nevzdát

Matka malé dcerky se ale odmítla vzdát a postavila se na start jednoho z největších a nejprestiženějších maratónů světa ‒ London Virgin Marathon. Společně s více než 30 000 běžci vyrazila do boje s dvaačtyřiceti kilometry. Jak je to vůbec možné? Pomáhala jí v tom pomůcka na bázi exoskeletu. Robotický oblek je napěchovaný čidly a řídí jej výkonný počítač. Reaguje na určité minimální podněty a zajišťuje, aby pohyb dolních končetin probíhal tak jako u zdravého člověka.

Bionický oblek byl prototypem izraelského konstruktéra a byl navržen tak, aby ochrnutým lidem umožňoval stát, chodit i stoupat do schodů. Pevný rám obklopuje nohy i trup a řídící elektronika je velmi citlivá a zároveň inteligentní. Učiníte-li pohyb příliš rychle nebo jej zdánlivě provedete příliš nahodile, zastaví se.

Nejen pro sebe

Na maratón skrz britskou metropoli přišli Claire doprovodit také nejrůznější celebrity ‒ významní sportovci, moderátoři, či profesionální dobrodruzi.

Pro Claire byl pohyb v obleku velmi vyčerpávající. Vyžaduje velké soustředění a správné podněty. Každý den se večer vracela domů velmi unavená, i když zdolala jen míli či dvě. Každé ráno však v sobě znovu nalezla sílu vyrazit opět na trať. Nedělala to totiž pouze pro sebe ‒ jejím cílem bylo získat prostředky pro výzkum poranění páteře. Svoji původní metu 10 000 liber (asi 370 000 korun) mnohonásobně překročila.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce