Bývalý somálský uprchlík se stal šampiónem dánského království

Je dánským občanem, ale část jeho života tomu tak nebylo. Abdi Hakin Ulad byl uprchlíkem, který do Evropy přišel ze Somálska. V neděli se stal nejlepším dánským běžcem na půlmaratónu v Kodani. Na trať se vydalo téměř 24 tisíc konkurentů, on dokončil v čase 1:02:48, který je pátý nejrychlejší v dánské historii.

Tisíce běžců se účastnilo o víkendu půlmaratónu v Kodani.

Pokud by Ulad běžel v sobotu v Ústí nad Labem, porazil by všechny Čechy. O čtyři minuty nejlepšího Víta Pavlištu i druhého Jiřího Homoláče. Na severu Čech by se vešel se s přehledem do elitní desítky.

Ulad přišel do Dánska v roce 2001 jako dítě. Nyní dánský občan bydlí v Kodani na předměstí Hvidore. Čtrnáct let žije v tomto království na severu Evropy.

Ulad a vývoj času na půlmaratónu v Kodani
5 km14:372:56/km
10 km29:272:57/km
15 km44:432:59/km
20 km59:413:00/km
21, 097 km1:02:482:59/km

"Jsem rád za výhru. Hodně diváků mě hnalo celou cestu. Kdyby tam nebyli, bylo by to ještě těžší," citoval server thelocal.dk čtyřiadvacetiletého vítěze, který se už před závodem cítil ve výborné formě. Dokonce chtěl pokořit i dánský rekord 1:01:55 z roku 1998. To se mu nakonec o necelou minutu nepodařilo. Přesto průměrný čas 2:59 na kilometr je rychlost, která je pro drtivou většinu lidí na světě nedostižná.

Ulad ale nevystoupal v Kodani na nejvyšší stupeň. Celkově měl šestnáctý nejrychlejší čas v závodě, který byl jinak v režii Keňanů. Bedan Karoki Muchiri se stal celkovým vítězem s časem 59:14, zatímco další jeho krajané z Keni obsadili místa až po devátou příčku.

Ulad sice běžel půlmaratón, jinak se ale snaží, aby mohl reprezentovat Dánsko v roce 2016 na olympijských hrách na 10 000 metrů.