Rubriky:

Odjinud

Netradiční rekordman se baví. Našel recept na dlouhověkost?

16. září 2015 15:07 - Praha

Je mu 96 let, tento požehnaný věk mu ale nebrání užívat si běhání. Navíc zdolávat i mety, které se píší do historie. Ben Benson dokončil před pár dny závod na jednu míli na Manhattanu. Trať na Páté Avenue v New Yorku není dlouhá, ale populární. Tento Američan se blíží k tisícovce zdolání této vzdálenosti po ulicích tohoto rušného města.

 

Facebook: Runner's World

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Rodák z New Yorku se stal nejstarším běžcem, který tento závod v pětatřicetileté historii dokončil. Benson běžel dvaceti bloky od Metropolitního muzea umění na jihovýchodním rohu Central Parku. Jednu míli dokončil v čase 21:43.

"Myslím, že nejvíce fascinující na závodě zde je, že všichni lidé, kteří chodí po Páté Avenue, sledují závod. Je to událost, která se dostane blízko k lidem," říká spokojeně Benson, který v 85 letech držel světový rekord na míli v čase 9:18. Jinak třináctkrát vyhrál ve své věkové kategorii tento souboj s tratí.

"Míle je můj oblíbený závod. To je to, co já umím tady nejlépe. Já nemám opravdu rychlost na 800 metrů." Jeho časy jsou s přibývajícím věkem pomalejší, jsou vzdáleny od jeho rekordu, který zaběhl na vysoké škole. Před desítkami let stlačil čas těsně pod 4:30. Po letech běhá stále a je šťastný.

Chce 20 000 mil a 1000 závodů

Svoji dlouhověkost připočítává dlouhé šestatřicetileté přestávce, kdy se nevěnoval běhání. Tento výpadek se mu přihodil po absolvování vysoké školy. Ale dočkal se. Když mu bylo šedesát let, stěžoval si své ženě, že se jeho šaty zmenšují. Jenže ona nesouhlasila. „Tloustneš," řekla mi.

Srovnal jídlo, odhodil dýmky a přestal pít pivo. Od té doby zase běhá a uběhl 19 781 mil v 941 závodech na jednu míli. Jeho cílem je 20 000 mil a 1000 závodů. "Tohle je opravdu moje největší zábava po celý rok," usmívá se Benson.

Fifth Avenue Mile - Míle na Páté Avenue - se koná v metropoli východního pobřeží USA od roku 1981. Na listině vítězů jsou i velká atletická jména. Jednou z nich je Paula Radcliffová, která v tomto závodě triumfovala v letech 1996 a 1997.

Najdeme zde i českou stopu. Stejného závodu jako téměř stoletý Benson se účastnil před pár dny i Jakub Holuša, který nakonec skončil na sedmnáctém místě s časem 4:02. Vítězem se stal Nick Willis z Nového Zélandu, který proletěl trať za 3:55,8.

lik, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce