Rubriky:

Odjinud

Překonají řeckou mašinu? Šest Čechů a boj s panem Nedostižným

23. září 2015 13:49 - Praha

Další pokus o překonání pana Nedostižného. Nebo tento rok bude výjimkou? V pátek ráno startuje jeden z nejuznávanějších ultra běžeckých závodů na světě - Spartathlon. Traťový rekord drží domácí vytrvalec Janis Kuros časem 20 hodin a 25 minut z roku 1984. Se čtyřmi vítězstvími je nejúspěšnějším účastníkem. Letos se mezi startující postaví rekordních šest českých vytrvalců. Nejzkušenější z nich je Daniel Orálek, který se na trať mezi Aténami a Spartou dlouhou 246 kilometrů vydá počtvrté.

 

www.ultradao.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Největšího úspěchu dosáhl brněnský běžec v Řecku hned při své první účasti v roce 2011, kdy skončil pátý. O rok později doběhl jedenáctý a předloni vzdal na 93. kilometru kvůli zdravotním potížím. „Mám na Spartathlonu nevyrovnané účty, a proto je mým hlavním cílem se potřetí dostat do cíle, což se ještě nikomu z Čechů nepodařilo," přeje si Orálek.

Na přesnější prognózy si netroufá, protože ví. „Největší kouzlo i největší záludnost ultramaratónu je v tom, že nikdy nevíte. Na 80. kilometru se cítíte jako světový rekordman, ale za hodinu lezete po čtyřech," napsal ve své knize Můj dlouhý běh.

Vládce Kuros a jeho dominance
Kuros běžel svůj první ultramaratón v životě. V cíli očekávali první závodníky na desátou hodinu. On se tam objevil v pět ráno. Všichni ještě spali, tak si zaznamenal svůj čas a šel vzbudit rozhodčí. Tenkrát mu nikdo nevěřil. Kuros se dostavuje na start Spartathlonu následující rok. Opět vítězí neuvěřitelným způsobem a vylepšuje svůj čas. Nastoluje rekord, který dosud nikdo nepřekonal.

Běžecký magazín Runner's World vyhlásil Janise Kurose nejlepším ultramaratóncem všech dob a zařadil jej mezi sedm nejlepších běžců předchozího tisíciletí.

„U Spartahlonu rozhoduje o úspěchu mnohem víc věcí než při klasických běžeckých závodech. Důležitou roli nehraje jen délka trati, ale i řecké vedro, nedostatek spánku nebo zdravotní potíže, s nimiž se v různé míře potýkají prakticky všichni účastníci. Proto bych umístění v elitní desítce považoval za velký úspěch," řekl pětačtyřicetiletý Orálek.

75 kontrol na trati

Naději na solidní umístění má i Radek Brunner, který na letošním mistrovství Evropy na 24 hodin v Turíně obsadil 25. místo v osobním rekordu 241,2 km. „Spartathlon. To je mega výzva," nechal se slyšet pro behej.com v průběhu sezóny.

Přísná kvalifikační kritéria pro start splnili i Ondřej Velička, Pavel Sedlák, Michal Cieciala a Martin Hokeš. Dosud závod dokončilo jen devět českých běžců.

Spartathlon se koná od roku 1983 a běží se po trati, kudy údajně v roce 490 před naším letopočtem běžel z Atén antický hrdina Feidippidés. Limit pro dokončení závodu je 36 hodin. Na trati je 75 kontrol, kterými musí účastníci proběhnout v předepsaných časových limitech.

lik,kü, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce