Rubriky:

Odjinud

Matka mu nedávala najíst, aby neměl sílu trénovat. On pak vyhrál na olympiádě

8. října 2015 10:27 - Addis Abeba

Píše se rok 1950 a chudý osmnáctiletý pastýř navštěvuje v hlavním městě svého bratra. Tady začíná příběh muže, který rozmetal několik předsudků i odborných vědeckých studií. Muže, jehož život byl naplněn nesnázemi a skončil čtyřletým utrpením. Osud pro něj připravil mnoho překážek, tu největší si nechal na konec. Nikdy jej ale nezastihl zlomeného, nepřipraveného vydat ze sebe maximum.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Bratr zařídil Abebe Bikilovi pěkné místo u osobní stráže etiopského panovníka. Tam se dostává k běhání. Matka však o něj má velké starosti. Zkouší ho přimět, aby s přípravou přestal. Dokonce mu dává méně jídla, aby na trénování neměl tolik sil. Bikila trénuje dál. Matka jej podezřívá, že si kupuje jídlo jinde a utrácí peníze, kterých není nazbyt.

KOUKNĚTE NA VIDEO: Bosý vítěz maratonu

Bikilu zvou na cyklistické závody, které vyhrává. Budoucí slavný běžec tak svou první trofej získává v sedle bicyklu. Jeho matka se nevzdává, zkouší Abebemu dohodnout svatbu, aby přišel na jiné myšlenky a netrénoval tolik.

Nesprávné předpoklady

Přichází přelomový rok 1960. Ve vyspělých zemích panuje představa podporovaná mnohými vědeckými kapacitami, že lidé z Afriky neumí pořádně běhat na dlouhých tratích, jsou líní a mají slabou vůli. Na letních olympijských hrách v Římě s přehledem vyhrává neznámý Etiopan běh na maratónskou vzdálenost. Bosý a ve světovém rekordu. Ulice Říma jsou pokryty nepříjemnou dlažbou a konec závodu se odehrává za tmy, kdy trať osvětlují hořícími pochodněmi vojáci.

Trest smrti?

Na sklonku téhož roku se v Etiopii odehrává vzpoura proti nepřítomnému císaři, při níž přijdou o život všichni rukojmí. Osobní stráž je hlavním osnovatelem rebelie. Zklamaný císař po návratu do země dává mnoho svých důstojníků oběsit. Abebe je zatčen, byl přeci také členem osobní stráže panovníka, a čeká na rozsudek smrti. Nenachází se však žádný důkaz, že byl do vzpoury zapleten. Císař rozhoduje o jeho propuštění.

Abebe Bikila trénoval až 60 kilometrů denně. Naboso, v nadmořských výškách hodně přes 2000 metrů.
Za celou svou kariéru vyhrál dvanáct z patnácti oficiálních závodů v běhu na dlouhé distance.
Bikilovo dětství poznamenalo obsazení Etiopie Itálií, které na čas rozdělilo i jeho rodinu. O to větší symbolický význam pro něj i pro celou zemi mělo jeho vítězství na olympiádě v Římě.

Vítězství po operaci

Bikilova druhá účast na olympiádě se odehrává o čtyři roky později v Tokiu, jen šest týdnů poté, co podstoupil operaci slepého střeva. V Tokiu opět s přehledem získává zlatou medaili za maratón. Z vůbec prvního černého atleta reprezentující africkou zemi, který si domů odvezl zlatou olympijskou medaili, se tak stává i vůbec první maratónec, jenž dokázal své zlato z olympiády obhájit.

Prokletí

Císař povyšuje Bikilu na poručíka, věnuje mu dům a osobní vůz, který se o pár let později stává jeho prokletím. Při cestě z tréninku se za špatné viditelnosti jeho automobil sráží s autobusem v plné rychlosti. Běžecký bůh se nemůže pohnout. Je od poloviny hrudě ochrnutý. Zoufalí lékaři ho z Etiopie převážejí do Anglie a zpět.

Když se na podzim roku 1973 Bikilův stav náhle silně zhoršuje, je atlet na přání císaře převezen na odbornou kliniku do Británie. Abebe Bikila i přesto umírá ve věku nedožitých 41 let. Etiopie vyhlašuje národní smutek. Lidé pláčou na ulicích, k hrobu se s Bikilou přichází rozloučit několik desítek tisíc lidí.

René Kujan, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce