Rubriky:

Odjinud

Jsem ztroskotanec. Závodím proto, abych se pomstil

30. října 2015 09:05 - Alba

Vytáhlého hubeného Itala znají snad jen lidé z oboru. On sám se označuje za venkovana. Snad o to trpčí příchuť musí mít pro jeho soupeře porážka v jeho podání. V posledních letech porazil i výrazně mladší, ustanovil několik světových rekordů. Nedávno mu bylo 67 let. A ještě neřekl poslední slovo. Svá vítězství ale nenávidí.

 

facebook M. Olma

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Jeho přístup je, alespoň z toho filozofického hlediska, velmi kontroverzní. Živil se manuální prací a sám sebe dodnes označuje za ztroskotance. „V běžném životě jsem mezi poraženými. Narodil jsem se chudý. A chudý jsem i dnes. Závodím proto, abych se pomstil," přiznává Marco Olmo zcela nepokrytě.

Šedesátník to natírá všem

Právě je srpen roku 2007, když francouzské městečko Chamonix zažívá něco, co historie skvěle obsazovaného Ultra-Trail du Mont-Blanc ještě nepamatuje. Právě tu někdo poprvé ve dvanáctileté historii celého závodu vyhrává podruhé za sebou. Jeden zatrpklý italský stařík! Tenkrát se skoro šedesátiletý Marco Olmo svěřuje novinářům: „Všechna moje vítězství mají hořkou příchuť. Pokaždé když vyhrajete, víte, že tentokrát je to naposled."

ČTĚTE TAKÉ: Chtěl zemřít, teď láme světové rekordy. Zachránila ho máma

Marcovo dětství je drsné. Jako dítě chudých rodičů na severovýchodě Itálie musí doslova neustále bojovat o přežití. První oficiální zaměstnání je tupé a dlouhé vysedávání za volantem kamiónu. Zmírá zaživa. Ve svých 27 letech pro sebe Marco objevuje běh. Je mu únikem a ventilem. O deset let později, když je mu 37 let, se stává vegetariánem. Chce si zlepšit zdraví, ale brzy se přidává i filozofický pohled. Je přesvědčen, že vegetariánství může vyřešit mnoho světových tragédií v souvislosti s hladomorem.

Běžecký hattrick

V padesáti letech vítězí na maratónu skrz libyjskou poušť a po následující dva roky svůj triumf opakuje. „Nejtěžší závod planety", šestidenní, zhruba 250 kilometrů dlouhý ultraběh Marathon des Sables zvládne ve svých 51 letech jako třetí v celkovém pořadí. Jeho největší vítězství však přichází roku 2006, kdy obhajuje zlato na více jak 160kilometrovém UTMB z předchozího roku a stává se tak pravděpodobně neporazitelným šampiónem ‒ nejstarším vítězem závodu a prvním, komu se podařilo vyhrát dvakrát za sebou.

Ani letos Marco Olmo ještě zdaleka neztrácí formu a například na Marathon des Sables končí na 16. místě v celkovém pořadí. Zdá se, že tento vitální, i když trochu zamračený italský důchodce dokáže utíkat rychleji, než tikají jeho biologické hodiny.

René Kujan, Sport.cz

Chtěli byste v jeho letech dopadnout stejně?

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce