Rubriky:

Odjinud

Úchvatný československý zlatý hattrick. Vítězné tretry ale mají ve Francii

19. prosince 2015 08:55 - Praha

Jednadvacátého listopadu to bylo přesně patnáct let od chvíle, kdy nás opustil náš největší a nejnedostižnější běžec Emil Zátopek. Držitel nepřeberného množství rekordů, první člověk světa s desítkou pod půl hodiny a dvacítkou pod hodinu. Největší slávu mu ovšem zajistil „běžecký trojboj“ na olympiádě v Helsinkách roku 1952. Zaběhnout 5 kilometrů, 10 kilometrů a maratón na zlaté pozici, navíc vše v nových olympijských rekordech, na to už musíte být opravdu nejlepší.

 

René Kujan, Sport.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Ve francouzském městě Nice stojí druhým rokem krásné nové Musée National du Sport, Národní muzeum sportu. Z mnoha desítek tisíc exemplářů jich v jednu chvíli zvládají vystavit jen něco málo pod tisícovku. Nemůžu vám tedy zaručit, že až v tomto městě Francouzské riviéry navštívíte svatostánek sportovní historie, uvidíte to samé, co já ‒ vítězné Zátopkovy tretry, němé a věrné svědkyně jeho největšího triumfu. Možná už tou dobou budou odpočívat v depozitáři. Ale možná také ne a v lesku reflektorů za prosklenou vitrínou zůstanou jeho boty navěky.

Jak se tam dostaly?

Asi se stejně jako já ptáte: Jak se jen vítězné Zátopkovy kecky dostaly do spárů francouzského muzea?! Medailový hattrick se přeci československému běžci podařil v hlavním městě Finska. Proč tedy nejsou tam, nebo v Čechách? Zapeklitá otázka. Návod na rozluštění ale podává samotná vitrína. Vedle sebe tam totiž v klidu vavřínových listů odpočívají ještě jedny tretry ‒ ty od Alaina Mimouna.

KOUKNĚTE NA VIDEO: Emil Zátopek šokuje svět

Tomuto francouzskému atletovi, jemuž se v novinářských kruzích žertovně přezdívalo „Zátopkův stín", totiž náš vytrvalec pořádně proháněl perka. Třikrát jej odstavil od zlaté medaile na olympiádě. Maraton zvládl jeho francouzský rival na zlatou příčku až v roce 1956 na olympiádě v Melbourne.

Ze stínu přítelem

Zdálo by se, že důvodů pro řevnivost, nesnášenlivost a zášť by bylo více než dost. Opak je však pravdou. Zátopek a Mimoun byli velmi dobří přátelé. Možná právě odsud fouká vítr. Byl to Emilův dar blízkému příteli? Jeho vlastnoruční podpis na kůži z boku bot je už velmi vybledlý, pozornému oku návštěvníka muzea však neunikne. Sám Zátopek byl dobře znám tím, že přátelství stavěl nad sportovní úspěchy. Vždyť jednu ze svých zlatých medailí z Helsinek věnoval australskému běžci Ronaldovi Clarkeovi, aby zmírnil jeho frustraci z neúspěchu.

Záhada rozřešena? Snad. Mohli bychom se ale pustit do přemýšlení ještě nad jednou věcí: Proč nemáme své vlastní Národní sportovní muzeum? Dobrých sportovců i výsledků z historie i současnosti se nabízí na tak malý národ poměrně dost, nebo ne? A že by nebyl dostatek návštěvníků? Pochybuji. Já sám bych si koupil permanentku a chodil se kochat a inspirovat každý den.

René Kujan, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2018 únor 2018 březen 2018 duben 2018 květen 2018 červen 2018 červenec 2018 srpen 2018 září 2018 říjen 2018 listopad 2018 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce