Rubriky:

Odjinud

Zlatý medailista trénoval v africkém vězení i s českým kriminálníkem

21. prosince 2015 09:03 - Johannesburg

Nadějný atlet byl vzorem pro mnohé. Vždyť jen dokázat to, co se jemu podařilo na sportovním poli, bylo jedinečné. I bez přihlédnutí k faktu, že tento sportovec přišel kvůli vrozené vadě o obě nohy pod koleny v raném dětství. Úspěchy z paralympiád střídaly úspěchy ze závodů se zdravými sportovci. Radikální zvrat do jeho života přinesla střelná zbraň těžkého kalibru a vězení.

 

Jan Handrejch, Právo

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Oscar Pistorius přišel o obě nohy už v jedenácti měsících. Jeho chuť a touhu vyrovnat se ostatním, ba je i předčít, to nijak neovlivnilo. Hrál ragby, tenis nebo vodní pólo. Jeho doménou se však stala atletika. Technický pokrok mu umožnil běhat se speciálními protézami a on pilně trénoval. Už ve svých osmnácti letech získává na paralympiádě v Aténách bronz v běhu na 100 metrů a zlato na dvojnásobné trati.

Teď si můžete přidat boxík Běhání na Seznam.cz. A nic vám neuteče.

Jeho touha však mířila výš. Chtěl se popasovat i se zdravými sportovci. Usiluje o účast na olympijských hrách. Kontroverze vyvolávaly jeho pružné protézy, které mu prý propůjčují oproti zdravým běžcům jisté výhody. Otázkou byla i možnost zranění sebe nebo dalších hráčů. Mezinárodní sportovní arbitráž však nakonec posvěcuje právo Pistoria na účast na OH. Svou šanci však neproměnil. Nedokázal splnit kvalifikační limit. Přesto si z Pekingu odváží tři zlaté medaile, a to z paralympijských her, kde dokázal zvítězit na tratích 100, 200 a 400 metrů.

KOUKNĚTE NA VIDEO: Běžec bez nohou

Jeho nejslavnější den přichází 1. září 2011 v jihokorejském Tegu, odkud si odváží stříbro z atletického mistrovství světa ve štafetovém běhu na 4x400 metrů. Ačkoli se na olympiádě v Londýně v roce 2012 nedokázal prosadit ze semifinále, z paralympijských her si tehdy odvezl dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili.

Na Valentýna 2013 nastává v jeho životě náhlý zvrat. Pistorius ve svém domě čtyřikrát střílí po své přítelkyni, která zraněním podléhá. Pistorius je zatčen. Konečnou kvalifikaci činu jako zabití z nedbalosti s pětiletou sazbou odnětí svobody se státnímu zástupci daří zvrátit. Za vraždu by tak atlet mohl dostat až 15 let. Oscar Pistorius byl ovšem z jihoafrického vězení propuštěn 19. října tohoto roku. Jeho proces není doposud definitivně u konce. Soud má pokračovat na jaře příštího roku. Do té doby zůstává běžec v domácím vězení.

Velkou publicitu atletovi přinesly také snímky z vězení, kde hraje fotbal s uprchlým občanem české republiky Radovanem Krejčířem, který je na území JAR stíhán za pokus o vraždu, únos a pašování drog, v Čechách ještě pro přípravu vraždy, daňové podvody, nedovolené ozbrojování a další. Spolu s Krejčířem prý Pistorius ve vězení také sdílel běžecký pás a cyklistický trenažér.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce