Rubriky:

Odjinud

Česko drtí Rakousko. Jsme prostě méně líní

17. ledna 2016 08:23 - Vídeň

U našich jižních sousedů, v Rakousku dochází k překvapivému maratónskému vývoji. Zatímco úbytek maratónských běžců už za poslední roky nikoho nepřekvapuje, v roce 2015 poprvé za více než jedno desetiletí došlo k propadu účastníků u mnohem oblíbenější půlmaratónské trati. U maratónů sice nelze mluvit přímo o katastrofě, vždyť oproti roku 2014 došlo k poklesu zhruba o pět set lidí, rekordní rok 2002 s téměř 13,5 tisíci běžců ale, zdá se, bude na své pokoření čekat hodně dlouho.

 

RunCzech

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Česká republika ovšem zaznamenává trend zcela opačný. Vždyť i naše maratónské podhoubí má z čeho růst. Nejen třeba ze Zátopkovy tradice, ale z čísel ‒ 10 413 maratónců za poslední rok v Praze. Sousední alpská země má sice o zhruba dva milióny obyvatel méně, ale s 9 221 účastníkem za rok 2015 na pěti (!) největších maratónech země dohromady, za námi přeci jen značně pokulhává.

Teď si můžete přidat boxík Běhání na Seznam.cz. A nic vám neuteče.

Lidé od fochu přičítají maratónský pokles registrovaný v Rakousku po zhruba posledních 15 let jednoduché skutečnosti: Běžce více táhne půlmaratón. Je kratší, a tudíž rychlejší, lze na něj rychleji, dříve natrénovat a koneckonců to není taková fuška jako dvojnásobný královský bratr maratón. Počty závodníků na půlmaratónu konsekventně razantně rostly od roku 2004 až do roku 2015. Pak se stalo něco nevysvětlitelného. Očekávaná hranice 30 000 účastníků nebyla překonána, naopak byl zaznamenán propad o téměř 700 běžců. Oproti tomu jen pražský půlmaratón přivítal na svém startu 12 754 sportovců. A od svého vzniku roku 1999 připisuje pouze kladná čísla.

Snad jen Vídeň, organizátorské město největších závodů v zemi, jako by stála poněkud stranou tohoto proudu. Už v roce 2014 sice zaznamenala úbytek o několik stovek startujících na svém maratónu, oproti tomu ale zaznamenala průlom v půlmaratónu, který dokončilo přes 14 000 běžců.

ČTĚTE TAKÉ: Revoluce v běhání u jižních sousedů. Snad nedorazí k nám!

Zcela mimo trend se v alpské zemi pohybuje pouze Salcburk, město „Rudého býka" RedBullu. I v situaci, kdy městu byla odepřena organizace mistrovských podniků a kdy paralelně probíhaly jiné závody, dosáhlo Mozartovo rodiště ‒ i přes negativní prognózy ‒ nárůst maratónců.

Nejhůře je na tom u našich sousedů Graz, kde se na startu maratónu i půlmaratónu rok od roku setkává razantně méně a méně lidí. Loni organizátoři poprvé nepozvali vůbec žádnou mezinárodní běžeckou hvězdu a vyskytlo se i několik závažných nedostatků, kdy třeba někteří absolventi juniorského maratónu byli chybou pořadatelů nuceni uběhnout deset kilometrů místo avizovaných 4,2 km.

Česko i do příští sezóny počítá jen s kladnými, rostoucími ciframi. Poprvé by tak za sedm největších podniků v zemi (pražský maratón a půlmaratón, pět regionálních půlmaratónů a pražská 10 km Grand Prix) měla být překročena meta 50 000 účastníků. Budete mezi nimi? Běhání.Sport.cz určitě ano. Uvidíme se na startu!

kü, Sport.cz

Budete v roce 2016 součástí běžecké vlny?

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce