Rubriky:

Odjinud

Český fenomén se prosadil na divadelní prkna. Ve Francii vznikla hra o Zátopkovi

13. února 2016 07:56 - Praha

Byl známý svým upracovaným stylem běhu, křečovité grimasy k němu patřily. V cizině Emila Zátopka přezdívali Česká Lokomotiva. Renomovaný australský historik Kevin Berry označil Zátopka za devátého nejúspěšnějšího účastníka olympijských her v novodobé historii. Nebyl však jen fenomenálním běžcem, ve své době se i politicky angažoval. A právě toto téma si pro svou hru vybralo i divadlo TheatreNuit v západofrancouzském městě Nantes.

 

Karel Felt, Právo

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Zátopek je jediným atletem, jemuž se podařilo vyhrát na jedněch olympijských hrách tři zlaté medaile ve vytrvaleckých disciplínách. Po dvou vítězstvích na pěti a deseti kilometrech se vůbec poprvé v životě postavil na start maratonu. A hned vyhrál. Těžko se někdo tomuto famóznímu výkonu vyrovná.

Teď si můžete přidat boxík Běhání na Seznam.cz. A nic vám neuteče.

Divadelní hra o Emilu Zátopkovi se inspiruje životopisným románem Courir (Běhat) od francouzského spisovatele Jeana Echenoze. Líčí život výjimečného sportovce od jeho mládí ve skromných podmínkách po jeho největší úspěchy a ponížení, kterému ho vystavil komunistický režim za jeho odmítnutí invaze zemí Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

„Jde o příběh mimořádného sportovce, který poznamenal celou jednu generaci a jehož nasazení, nadšení a talent byly cynicky využívány tehdejší politickou mocí," řekl režisér Jean-Luc Annaix podle serveru Coté Brest.

Hra přebírá slova, emoce a humor Echenozova románu, který vyšel v roce 2008 a v českém překladu o rok později.

Jaké ale bylo Zátopkovo politické angažmá?

Sportovní kariéru po roce 1945 spojil se službou vojáka z povolání, o tři roky později vstoupil do Komunistické strany Československa. Od poloviny roku 1956 byl tajným spolupracovníkem Vojenské kontrarozvědky s krycím jménem Macek. Pak se však situace začala obracet.

V 60. letech podporoval demokratické křídlo strany, za okupace vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 se účastnil protestů v ulicích a po Pražském jaru byl odvolán ze všech důležitých pozic.

ČTĚTE TAKÉ: Jean Echenoz - Běhat. Románová pocta Emilu Zátopkovi

V roce 1969 se připojil k žalobě čtyř dalších osobností Luboš Holeček, Pavel Kohout, Luděk Pachman, Vladimír Škutina), kterou podali kvůli křivému nařčení v souvislosti s upálením Jana Palacha na komunistického poslance Viléma Nového. Ten o nich prohlásil, že prý Palacha k činu naváděli. Oni přitom Palacha vůbec neznali.

Po nuceném odchodu z armády ho nikde nesměli zaměstnat, místo našel až u podniku Stavební geologie, šest let pak hloubil studny. S kolegy přespával v maringotce, domů se vracel na víkendy jednou za týden nebo i za tři. Španělský novinář, který chtěl vidět, jak čtyřnásobný olympijský vítěz žije a kterého za ním Dana Zátopková zavezla, spatřil Zátopka, jak zablácený pracuje ve špíně a bahně.

Zátopek ale byl mnohým i trnem v oku. Třeba za své prohlášení po vyhlášení rozsudku v procesu se skupinou Milady Horákové. V Rudém právu poznamenal, že jejich počínání bylo „hanebné" a rozsudek schválil slovy „toť příkaz, který vyplývá z poctivé práce všech našich dělníků pro nás vojáky, aby pokojný život byl zachován".

9. března 1990 ho tehdejší prezident Václav Havel rehabilitoval.

Markéta Lyachová, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce