Rubriky:

Odjinud

Živě

Japonští atleti nedopují, mají totiž samurajského ducha

10. února 2016 09:01 - Tokio

Málokterá země se dokáže pochlubit tím, že má čistý rejstřík s ohledem na vystupování svých atletů na olympijských či paralympijských hrách. Země vycházejícího slunce jako by byla odrazem čistě bělostného podkladu své státní vlajky. Je to prý tím, že Japonci dodnes ctí „cestu válečníka“.

 

Profimedia.cz

Japonský běžecký server Japan Running News poprvé v historii své země prováděl anketu s ohledem na doping v japonských atletických kruzích. Za jádro svérázného výzkumu sloužila šestice mužských a šestice ženských atletů reprezentující na předchozích olympijských hrách svou zemi s kotoučem rudého slunce na prsou. Své odpovědi na otázky ohledně dopingu většinou komentovali shodně: Základem jejich přesvědčení jsou určité aspekty bušidó.

Teď si můžete přidat boxík Běhání na Seznam.cz. A nic vám neuteče.

Bušidó je doslova „cesta válečníka", někdy také označována jako „samurajský duch". Jednalo se o základní principy chování samuraje, zprvu nepsaná pravidla, samurajský morální kodex. V písemné podobě bušidó existuje od 17. století. Základem kodexu jsou pravidla čestnosti, respektu, odvahy, oddanosti pravdě a sebezdokonalování. Pokud by samuraj selhal, měl svůj život ukončit vlastní rukou obřadní sebevraždou seppuku.

Je jistě obdivuhodné, jak po staletí dokáže takový kodex určovat chování lidí určité země. V tomto směru je Japonsko poměrně jedinečné. A stejně jako živoucí prastaré tradice je známa také japonská rivalita vůči Číně. Anketa k dopingu tak pravděpodobně reaguje na nedávno zveřejněné dokumenty odkazující na čínský státem podporovaný doping v 90. letech. V tehdejší době asi nejvíce vynikala Jün-sia Wang, dodnes držitelka světového rekordu na 3000 metrů. Už tehdy ale měla společně s další reprezentantkou asijského giganta Jün-sia Čchü u novinářů přezdívku „The Chemical Sisters".

ČTĚTE TAKÉ: Soupeřky dopovaly a Keňanka se čertí. Chce milión dolarů

Jediným prohřeškem Japonska na olympijských hrách byl odhalený doping u dvou volejbalistů z roku 1984. Počítáme ale, že použitý efedrin a testosteron za to sedmé místo japonského týmu v Los Angeles snad ani nestál.

kü, Sport.cz

Věříte, že se atletiku daří držet „čistou“, bez zakázaných podpůrných látek?

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce