Rubriky:

Odjinud

Irský misionář odhalil světu nejúžasnější talenty atletiky

12. února 2016 09:02 - Iten

Bratr Colm O’Connell z Řádu svatého Patrika původně v roce 1976 odjel do malé keňské vísky na tříměsíční stáž. Odtamtud se už ale nikdy nevrátil. A z učitele se časem stal jeden z nejvíce oceňovaných trenérů všech dob. On sám se o atletiku v podstatě vůbec nezajímal. Dnes existují desítky známých běžců a běžkyň, kteří prošli jeho rukama. Ne nadarmo se mu přezdívá „Kmotr keňského běhu“.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Když bylo Colmovi O'Connellovi pouhých čtrnáct let, vstoupil do kongregace. Stal se duchovním a pracoval jako učitel. Sport a atletika, to byly věci jdoucí absolutně mimo něj. V Keni mu ale brzy došlo, že sedí na víku od bedny s obrovským běžeckým pokladem. Bylo to hlavně díky bratrovi Brendana Fostra (britský atlet, svého času mistr Evropy v běhu na 5000 metrů) - Petera. Ten se na škole v Itenu objevil také jako dobrovolník a pohybovou výchovu oživil vzpomínkami na bratrův tréninkový režim. Na škole začali objevovat intervaly, běhy do kopce nebo fartlek.

Teď si můžete přidat boxík Běhání na Seznam.cz. A nic vám neuteče.

Peter Colma zasvětil do tajů atletiky a ukázal mu, že v mnohých jeho žácích se skrývá obrovský potenciál. Když se Peter po nějaké době vrátil zpět do Británie, O'Connell převzal jeho úlohu. Stal se koučem. Bylo mu jasné, že o atletice nemá moc páru, a tak vsadil na individuální přístup. Snad nad ním v tu dobu bděl sám svatý Patrik, ale jemu se skutečně dařilo dostávat z žáků to nejlepší. Měl neuvěřitelnou schopnost vycizelovat mentální sílu mladých sportovců a dodat jim potřebnou sebedůvěru, či snad i víru.

Na tu dobu naprosto unikátní metody vyústily v raketový nástup jeho svěřenců, kteří se stále častěji vraceli s národními tituly v běhu na nejrůznější distance. Když přišlo vůbec první mistrovství světa juniorů, byl O'Connell požádán, aby sestavil keňský tým. Vybral jen devět lidí. A těchto devět svěřenců se později do Itenu vrátilo s devíti medailemi. „V tu chvíli jsem si řekl, že na tom asi vážně něco bude," odzbrojil tenkrát novináře bratr Colm.

ČTĚTE TAKÉ: Běhání s Keňany aneb Cesta za tajemstvím nejrychlejších lidí planety

Největší uznání dnes trenér O'Connell sklízí jako ten, kdo světu sportu odhalil dva největší talenty středních tratí v historii - Wilsona Kipketera a Davida Rudishu. Ale mezi jeho svěřence patřil například i Peter Kipchumba Rono, zlatý patnáctistovkař z olympiády v Soulu nebo Mary Keitanyová, dodnes držitelka druhého nejrychlejšího maratónského času historie. Běžecké kempy O'Connella jsou známy po celém světě a jezdí do nich snad každý, kdo ve světě běhu něco znamená.

Wilson Kosgei Kipketer má z čtyři zlaté z mistrovství světa, jednu z mistrovství Evropy. Na dvou olympiádách získal po stříbrné a bronzové medaili. Vše na distanci 800 metrů. Má dánské občanství.
David Lekuta Rudisha dodnes reprezentuje svou vlast. Na 800 metrech získal dvakrát titul mistra světa, z olympiády si odvezl další zlatou medaili. Patří mu všechny tři historicky nejrychlejší olympijské časy zaběhnuté na 800 metrech.
kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce