Rubriky:

Odjinud

Nejdražší sportovní logo světa nakreslila studentka za 35 dolarů

17. února 2016 09:00 - Oregon

Přesně před dvaceti lety udělal výrobce sportovního vybavení první velký krok k tomu, aby se zařadil se mezi světové lídry. Na začátku všeho ale byla jen módní vlna joggingu a vaflovač jisté manželky. Logo patřící v současné době mezi ty světově nejceněnější navrhla chudá studentka grafiky. A Japonci byli samozřejmě také u toho.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

U zrodu stál nepříliš úspěšný atlet Phil Knight a trenér Bill Bowerman, kromě jiného autor ve své době nesmírně populární knihy Jogging. Dnes o něm specialisté na marketing mluví jako o géniovi. Tento trenér nejprve vytvořil módní vlnu a z ní plynoucí poptávku po určitém druhu zboží, následně takové zboží sám trhu nabídl. Dvojice začala dovozem japonské obuvi Onitsuka Tiger na americký trh. Bowerman ale neustále pracuje na vylepšeních, hlavně v oblasti podrážky. K tavení pryže na své pokusy nenachází příhodnější věc než vaflovač své manželky.

PODÍVEJTE SE TAKÉ: VIDEO ‒ Pod křídly bohyně vítězství

Původní firma Blue Ribbon Sports na počátku 70. let společně se zámořskou kooperací končí. Přichází jméno řecké bohyně vítězství Niké. Jednoduché logo jednoho z křídel božstva vytváří zoufalá studentka grafiky. Dostává za něj 35 dolarů. A v roce 1972 spatřují první boty Nike světlo sportovního trhu. Ještě na konci téhož desetiletí přichází firma s další novinkou ‒ odpružením pomocí systému vzduchových bublin. A je tu Nike Air.

Říkají vám něco jména Tiger Woods, John McEnroe, Andre Aggasi, Michael Jordan, Cristiano Ronaldo? Tam všude Nike pronikla ‒ golf, tenis, basketbal, ale také běh a hlavně na fotbal nesmíme zapomenout. Je až tragikomické, že své motto Just do it převzala firma z posledních slov pomateného amerického vraha těsně před popravou.

ČTĚTE TAKÉ:
Irský misionář odhalil světu nejúžasnější talenty atletiky

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce