Rubriky:

Odjinud

Neporazitelná armáda 645 podivínů, kde o konci často rozhoduje až smrt

10. března 2016 09:00 - Praha

Patrně ho nic nezastaví. Američan Mark Washburne patří do skupiny běžců, kteří se rozhodli, že budou běhat každý den. A to minimálně jednu míli. Nezáleží na počasí, dovolené, únavě, mnohdy ani zdravotním stavu. Tento muž začal poslední den v roce 1989, od té doby nevynechal. Atakuje 9570 dnů, nyní běží sedmadvacátý rok v kuse. Celkově mu patří podle organizace United States Running Streak Association 78. místo. A takových je mnohem více.

 

Runner's World

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Koncem minulého roku byla jeho série v ohrožení. Zlomený nos, otřes mozku, tvář od krve. Pár metrů před cílem maratónu zakopl a obličejem narazil na tvrdou zem, což způsobilo otřes mozku a zlomený nos. Ztratil vědomí, ale během pár minut se dal dohromady a protnul cíl. Pospíchal, chtěl zdolat kvalifikační čas tři hodiny a čtyřicet minut pro bostonský maratón.

„Nepamatuji si to," řekl o své nehodě. Odvoz do nemocnice, šití a pobyt pod dohledem lékařů. On ale potřeboval druhý den běžet, jenže personál v bílém plášti byl neúprosný, vyžadoval klid. Washburne trval na svém, byl odhodlaný. Druhý den odpoledne o půl čtvrté opustil nemocniční zdi a za hodinu už opatrně běhal. Nakonec dal s manželkou tři míle, na které potřebovali více než 41 minut. A to navzdory tomu, že měl potíže s dýcháním a stále před možností plastické operace.

Žena mezi muži

Nakonec vše dobře dopadlo a on se stále drží skupiny, která čítá 645 osob, ti běhají každý den. Neporazitelná armáda, kde často o konci rozhoduje až smrt. Minimální vzdálenosti je jedna míle za den. Jde převážně o Američany, 34 běžců je mimo území USA. Prvním a současným králem je Ronald Hill, ten běhá takto už od 20. prosince roku 1964. I on za více než padesát let poznal trable. Zažil dopravní nehodu, při které mu praskla hrudní kost. Běžte, když vám operovali chodidlo. Nezklamal ani v den, kdy se v bolestech pohyboval jen o berlích.

Tento běžecký maratón není ale jen o mužích, v dlouhém seznamu jmen jsou i ženy, i když jich je podstatně méně. Nejvýše je Lois Bastienová, které je 79 let. Začala s tímto koníčkem v roce 1980 a běhá nepřetržitě už téměř 36 let, už překonala 13 110 dní! „Jde o součást mého dne, ani o tom nepřemýšlím, je to jako čištění zubů," řekla před časem pro server tambabay.com.

Bastienová se narodila v Ottawě a má svůj recept na úspěch. Každý den běhá jeden a půl míle, většinou stihne vyběhnout i dvakrát. „Pokud je špatné počasí, necítím se, tak jdu jen jednou. Mnoho mých přátel přešlo na kolo, říkají, že to je jednodušší pro tělo. Měla jsem také v průběhu let několik zranění, ale překonala jsem je, proto stále běhám," dodala téměř osmdesátiletá žena, která ví, že v tomto měření sil vyhrávají jen ti nejstarší.

lik, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce