Rubriky:

Odjinud

Mládí na statku a železná disciplína. To mu dovoluje překonávat nemožné

16. března 2016 09:15 - Innsburck

Andy Klingler z rakouských Tirol je tvrdý chlapík. Neřekli byste to do něj na první pohled. Chodí o holích, má problémy s udržením rovnováhy a není zrovna ukázkovým prototypem sportovce. A i když to třeba v porovnání s úplně zdravými sportovci tak nevypadá, svádí obrovské bitvy na tratích závodů i uvnitř sebe. Většina lidí s jeho nemocí AMN to vzdávají. On ne. Naordinoval si železnou disciplínu a v tréninku odvádí větší práci než my všichni dohromady. Už popáté se chystá na nejvýznamnější závod ve své zemi.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Andymu je 41 let a už 18 let žije s diagnózou adrenomyeloneuropatie (AMN), nemoci, jež postupně zachvacuje jeho nervový systém a omezuje jeho schopnost pohybu. Dvakrát ročně dochází do neurologické ambulance, aby podstoupil náročné specializované vyšetření. Lékaři ale mohou víceméně jen pozorovat a popisovat postup nemoci. Dodnes není známa žádná účinná léčba. Jediný prostředek, jak nemoci v postupu zabránit, je hýbat se, hýbat se, hýbat se. V intenzivně používaných nervech totiž nemoc postupuje pomaleji.

ČTĚTE TAKÉ: Je závislý. Bojuje, aby se nedostal do rukou lékařů

Andy Klingler se rozhodl nevzdávat se bez boje. Od útlého mládí vyrůstal na statku a je přivyklý tvrdé práci. Na sebelítost si vyhradil nulový prostor a místo toho raději pěstuje nejrůznější druhy pohybu s železnou pravidelností a disciplínou. To je jeho vlastní terapie, které se intenzivně věnuje už od mládí. A už popáté v řadě se také zúčastní maratónu ve Vídni, který je největším běžeckým svátkem v zemi. I přes své utrpení dává svému životu smysl. Žije zcela soběstačně a připravuje se na to, že se jednou odstěhuje na svou dřevěnou chatu vysoko v horách.

Nervy jsou vlastně jakési kabely složené z vodiče a obalu. Adrenomyeloneuropatie je velice zjednodušeně řečeno charakterizována rozpadem obalu vodiče, takže nervy pak nemohou správně vést vzruchy do svalů a z nich. Nemoc zpravidla končí do 15 let na kolečkovém křesle. Onemocnění vede k invalidizaci, délku života nemocného nezkracuje.

Svým příkladem strhává také ostatní, i lidi zasažené stejnou chorobou. Členové Cannabis Social Club Salzburg poběží dle svých možností alespoň pár vídeňských kilometrů s ním. „Několik mnohahodinových tréninků týdně, to je základ pro úspěch mého záměru," komentuje lakonicky Klingler. Na dubnový závod ve Vídni se už těší. Chce ho navíc běžet v originálním tyrolském kroji.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce