Rubriky:

Odjinud

Neférové vítězství slavilo triumf. Jak to, že pořadatelé mlčí?

24. března 2016 09:26 - Praha

V neděli se v nejlidnatějším městě Ameriky New Yorku konal půlmaratón United Airlines NYC Half. Akce je velmi oblíbená, a i když trať nemá zastoupení mezi světovými rekordy, výsledný čas vítězky Molly Huddleové něco málo přes 1 hodinu 7 minut je určitě úctyhodný. Otázkou ovšem zůstává, kdo vlastně zvítězil? Podle mnohých se totiž letos v New Yorku nesoutěžilo podle pravidel fair play.

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Na záběrech z cíle půlmaratónu se šťastně usmívá Američanka v oranžovém kulichu. Unavená, ale usměvavá rozdává spokojené pohledy na všechny strany. Ona sama ví, že její vítězství nebylo čisté, ale nedává to najevo. Druhá v cíli, Joyce Chepkiruiová z Keni, protest nepodala, a tak organizátoři dělají jako by nic.

Na přiloženém videu můžete zhlédnout záběry včetně zpomalené sekvence, kde je jasně patrné, že Američanka Huddleová brání nataženou rukou své soupeřce dosáhnout cíle jako první. Jistě, nechtěný kontakt je sice nepříjemný, ale mezinárodní pravidla jej nijak netrestají. Toto ovšem nebyl nechtěný kontakt. Nebo snad znáte někoho z elity, kdo by také dobíhal posledních pět kroků, kdy každý řádný běžec dbá na usilovnou práci rukou, s levicí toporně upaženou?

Jasný důvod k diskvalifikaci. Ne ovšem na newyorském půlmaratónu. Můžeme se jen dohadovat, zda svou roli hraje fakt, že nesportovní chování předvedla domácí běžkyně na úkor černé šampiónky. Někteří američtí komentátoři vyjádřili názor, že bylo vše v pořádku. A pokud by nebylo, jistě by Keňanka podala oficiální protest nebo by své rozčarování zmínila v následném živém interview v televizi. Otázkou zůstává, zda by ji pak oficiální místa ještě do USA někdy pozvala. Takto si Chepkiruiová odvezla alespoň 10 000 dolarů namísto dvaceti pro vítězku. A třeba s vidinou, že ji ještě někdy pozvou. Pár tisíc dolarů má v africké zemi trochu jinou hodnotu než v Americe.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce