Rubriky:

Odjinud

Ostrý voják zemřel těsně před cílem. Ostatní ale zvedli jeho pochodeň

27. dubna 2016 10:11 - Londýn

Běhání je druh lidské aktivity prospěšný tělu i mysli. Přesto ovšem někdy dochází na tratích běžeckých závodů k úmrtí. Ne snad proto, že by předchozí tvrzení vždy neplatilo, ale sám osud je někdy příliš nevyzpytatelný. Smutnou událost hlásí i letošní maratón v Londýně. Tragickou smrt ale přesto dokázali další lidé přetavit v pomoc potřebným. Tak, jak by si to přál i nešťastný běžec sám.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Tragédie postihla teprve 31letého kapitána britského královského dělostřelectva. Voják, jenž kromě jiného sloužil v Afghánistánu, měl před sebou zářnou kariéru. V druhé polovině roku se měl také podílet na výcviku důstojníků afghánské národní armády. David Seath měl jasnou představu o svém londýnském cíli. Ještě před nedělními závody založil internetovou stránku na podporu iniciativy Help for Heroes, která pomáhá válečným veteránům a jejich rodinám. Chtěl vybrat alespoň 250 liber (zhruba 9000 korun). Do cíle maratónu však už nedoběhl.

LONDON MARATHON 2016
• Kipchoge zaběhl v Londýně druhý nejrychlejší maraton všech dob
• Bravo. Ani pád hlavou na asfalt ji nepřipravil o výhru. Takto lidé píší historii
• Londýnský maratón digitálně: nebe i peklo

Organizátoři dostávají hlášení, že necelých pět kilometrů před cílem zkolaboval nějaký mladý muž. Na místo se okamžitě dostavuje větší počet záchranářů a policistů. Dochází k nezbytným akutním zákrokům a následuje okamžitý převoz do nemocnice St. Thomas' Hospital. Krátce poté však lékaři už mohou pouze konstatovat smrt. Pravděpodobnou příčinou úmrtí je náhlé srdeční selhání. Matka kapitána Seatha poskytla krátké vyjádření: „David ve svých 31 letech dokázal více, než stihne vykonat většina lidí do svých sedmdesátin. Žil na hraně a žil naplno. Běhal, aby pomohl vybrat prostředky pro válečné veterány. To pro něj bylo opravdu velmi důležité."

A zůstalo to důležité i pro jeho přátele, známé i lidi naprosto neznámé. Už v pondělí bylo prostřednictvím Davidovy stránky věnováno na charitu přes 50 000 liber (skoro dva milióny korun). Další lidé poskytli nadaci Help for Heroes pomoc na počest Davidově památce v celkové výši přes 120 000 liber (více jak čtyři milióny korun). Pomocí těchto dvou internetových stránek celkově přispělo 3000 lidí. V průměru přicházelo 25 darů do minuty. Sen o malé pomoci se rozrostl do obřích rozměrů.

Za 35letou historii maratónu v Londýně proběhlo úspěšně cílem na milión lidí. David Seath byl čtrnáctým člověkem, jehož život si trať vyžádala.

Památku zesnulého Davida si jeho přátelé chtějí připomenout ještě jinak. Poslední tři míle z trasy maratónu, jež se mu už nepodařilo překonat, dokončí společně s jeho rodiči, bratrem a přítelkyní na Davidovu počest.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce