Rubriky:

Odjinud

GRD se slaví na celém světě, letos se zapojilo 177 zemí

18. června 2016 10:01 - Ottawa

Více, co znamená GRD? Každý správný běžec by měl vědět, co to znamená. Je to totiž největší běžecký svátek vůbec. Mezinárodní běžecký den, Global Running Day. A vychází na chlup přesně na den dětí, tedy na 1. června. Je to organizace? Je to hnutí, nebo prostě jen jeden den? Nevíme. Jisté ale je, že se zapojilo 177 zemí a na dva a půl milionu běžců.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Ke globálnímu běžeckému dni byly vytvořeny i nejrůznější statistiky. Například ta ukazující nejrychlejší maratónské národy světa, národy s nejnižším průměrným cílovým časem při závodech. Překvapivě se do první desítky nedostala žádná tradiční země maratónských es. Keňa, Ethiopie, Velká Británie, dokonce ani Japonsko.

Podle magazínu Canadian Running je nejrychlejší maratónskou zemí Španělsko. Španělé jako národ mají v průměru nejrychlejší cílový čas. (3:55:35) Hned za nimi je jen o necelé čtyři minuty horší Portugalsko. A trojici nejrychlejších uzavírá ministát Lucembursko se 46 vteřinami nad hranicí čtyř hodin. Češi se do první desítky neprobojovali. Takoví Kanaďané však mají obrovskou radost i ze své bramborové medaile. Jejich odvěký rival Spojené státy americké skončil o dalších osm pozic níže, na dvanáctém místě.

Ovšem největší vážnost propůjčil Mezinárodnímu běžeckému dni sám velký Scott Jurek. Jeho žena Jenny právě 1. června 2016 porodila ultramaratónské ikoně první dítě, dcerku. Sám Jurek se tak oslav MBD neúčastnil aktivním během. Jak je ale vidět z obrázku, běh je v jeho mysli zapsán snad už napořád. Už loni ve svém rozhovoru pro Runner's World avizoval, že „bude méně závodit a snažit se založit rodinu". Je zřejmé, že Scott Jurek je běžec na dlouhé tratě s vytříbenou taktikou. Proto nepřekvapí ani jeho skvělý timing v procesu zakládání rodiny. A že by přestal běhat? Nepřipadá v úvahu! Prostě jen bude běhat s kočárkem. A my si musíme počkat, zda se s ním pustí třeba zase do zdolávání Apalačské stezky.

kü, Sport.cz

Slavíte MBD? Případně se na oslavy chystáte příští rok?

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce