Rubriky:

Odjinud

Byl na čtyřech olympiádách. Snil, ale zažil drsné probuzení

9. června 2016 09:01 - Praha

Poznal atmosféru čtyř olympiád, byla pro něj čest reprezentovat svoji zemi. Maratónec Hendrick Ramaala z Jihoafrické republiky sice vyhrál slavný maratón v New Yorku, slavil i další úspěchy, jenže na olympiádě se nikdy nevešel do desítky. Jak sám přiznal, nebyl moc týmovým hráčem.

 

nedbankrunningclub.co.za

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

„Když jsem závodil v New Yorku a Londýně, běžel jsem za sebe. Když jsem byl na Hrách, byl jsem na svoji zemi hrdý, to mě dostalo," tvrdí dnes čtyřiačtyřicetiletý atlet. „Nebyl jsem jediný jihoafrický maratónec, který bojoval o dobrý výsledek na olympijských hrách. Gert Thys (2:06:33) a Ian Syster (2:07:06) se také nepředvedli v nejlepším světle," řekl pro server allafrica.com.

Dalším faktorem, který mohl ovlivňit i jeho výkon, bylo počasí. Ve většině případů jde o horko a velkou vlhkost, což běžcům na výkonu nepřidá. Poté rozhodují jiné záležitosti. „Nevyhraje nejrychlejší, ale nejchytřejší," připomněl muž, který vyhrál maratón v New Yorku a Bombaji, oba v roce 2004. Také vybojoval dvě stříbra na půlmaratónské trati na mistrovstvích světa v letech 1998 a 1999.

„Vše se změnilo, když získal zlatou olympijskou medaili Josia Thugwane při maratónu v Atlantě roku 1996. Po jeho výkonu jsme věřili, že my také můžeme vyhrát, protože jsme jihoafričtí maratónci. Brzy jsme ale pocítili drsné probuzení," přiznal konec snu Ramaala, který je nyní trenérem v Nedbank Running Clubu.

Nejlépe 12. místo na olympiádě

Dva jeho chráněnci nastoupí za Jižní Afriku v Riu. Ano, poběží maratón jako jejich sportovní učitel. Snem každého je vyhrát, být první, zažít pocit, který drtivá většina lidí na této planetě nezažije. I toto chtěl Ramaala, měl výsledky, ale nikdy se pod pěti kruhy nevešel do desítky. Zklamání? Nejlépe dopadl tento běžec v roce 2000 v Sydney, kde obsadil časem 2:16:19 hodiny 12. místo.

„Určitě to nebylo kvůli nedostatku snahy, dělal jsem, co jsem mohl, přál jsem si být nejlepší, ale byl tu tlak reprezentovat svoji zemi, navíc na nejprestižnější akci na světě. Najednou jsem byl součástí týmu. Budu upřímný. Nedokázal jsem se vypořádat s očekáváními, a to zejména proto, že jsem se nikdy nepovažoval za dobrého týmového hráče," přiznal atlet, který nyní bude věřit svým následovníkům. Maratónky nazují Nzima a Gongqa.

„Jsou to nováčkové, poběží poprvé na olympiádě. Neočekávám vítězství, ale chci, aby ukázali ty nejlepší schopnosti. Poté, co se stane, to se stane. Kdo ví, jeden může skončit v první desítce," dodal trenér. Pokud by se tak stalo, žák by předstihl svého učitele...

lik, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce