Rubriky:

Odjinud

Tragédie shakespearovských rozměrů má další pokračování. Kolik ještě?

8. července 2016 09:25 - Johannesburg

Oscar Pistorius, olympijský reprezentant Jihoafrické republiky v běhu na 400 metrů a svého času idol mnohých a inspirátor hendikepovaných po celém světě byl odsouzen k šesti letům vězení za vraždu své přítelkyně Reevy Steenkampové. Zatímco obžaloba žádala trest v minimální výši 15 let, soudkyně prý v jeho případě našla významné polehčující okolnosti. Proces se táhne už třetím rokem a je možné, že ani tento verdikt nebude konečný.

 

Jan Handrejch, Právo

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Pistorius byl známým a obdivovaným sportovcem. I přes svůj obrovský hendikep - v jedenácti měsících mu musely být amputovány obě nohy pod kolenem - se dokázal propracovat mezi světovou špičku. Známý „Blade Runner" reprezentoval svou vlast také na olympiádě v roce 2012 a byl rovněž vybrán, aby při závěrečném ceremoniálu nesl vlajku svého státu. Několik měsíců poté, 14. února 2013, na den svatého Valentýna, podle současných soudních závěrů svou partnerku, devětadvacetiletou modelku a studentku práva, úmyslně zabil.

ČTĚTE TAKÉ: Zlatý medailista trénoval v africkém vězení i s českým kriminálníkem

Atlet se původně bránil, že postupoval v souladu se svým přesvědčením, že do domu vnikl zloděj. Tuto verzi se poté žalobcům podařilo vyvrátit. Po několikaměsíční známosti a žárlivé scéně svou přítelkyni zastřelil poté, co se zamkla v koupelně. Šestiletý trest vyřčený soudkyní Thokozile Matildou Masipovou mnohé právní experty značně překvapil. Všeobecně panoval v odborných kruzích názor, že padne minimálně desetiletý trest. Jihoafrický zákoník ukládá za vraždu nejméně patnáctiletý trest, připouští ovšem jeho zmírnění s přihlédnutím k okolnostem případu.

Bezúhonný?

V odůvodnění rozsudku soudkyně Masipová uvedla, že Pistorius projevil účinnou lítost, snažil se několikrát omluvit rodičům své oběti a navíc je padlým hrdinou, který v důsledku svého činu přišel o kariéru i peníze. Delší trest by podle ní už neplnil účely nápravy odsouzeného. Pokud by vše zůstalo u současného rozsudku, může si atlet po třech letech zažádat o podmínečné propuštění.

Soudkyně poukázala také na předchozí bezúhonnost sportovce. Zcela opomněla fakt, že Pistorius měl problémy se zákonem už v minulosti, kdy byl obviněn z nedovoleného ozbrojování a několikrát také ze střelby na veřejnosti. S paragrafy se potýkal i sportovcův bratr, který při jízdě v automobilu usmrtil ženu na motorce.

Konečná instance?

Pistoriusovi právní zástupci se vzdali možnosti odvolání, žalobce si vzal čas na rozmyšlenou. Odborná veřejnost se domnívá, že trest je příliš nízký a jistě vzbudí velké rozhořčení veřejnosti. Masipová soudila Pistoriuse už jednou, když jeho čin kvalifikovala jako zabití, uložila mu pětiletý žalář a po roce jej propustila do domácího vězení. Rozsudek však změnil soud vyšší instance. Jihoafrická republika patří k zemím s nejvyšší kriminalitou na světě a vysokou mírou korupce.

Soudy s Pistoriusem jihoafrická veřejnost náruživě sledovala po několik let. Přímé přenosy ze soudního dvora dokonce dostaly svůj vlastní televizní kanál. Pokud se i po současném rozsudku dostane případ k vyšší instanci, mají se diváci na jihu Afriky stále na co těšit.

kü, Sport.cz

Jak hodnotíte poslední rozsudek v tomto případu?

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 říjen 2019 listopad 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce