Hlavní obsah

Královská výzva sezóny je tu. Krkonošský Skymarathon se poběží opačně

Praha

Epicentrum v přece jen útulnějším Ski areálu ve Svatém Petru, a proto i otočení trasy humánnějším směrem. Takové novinky přinese v Kilpi Trail Running Cupu druhý ročník Krkonošského Skymarathonu, jehož premiéra loni připoutala nevídaný zájem. Repríza se blíží. V sobotu 6. srpna vše vypukne. Výzva v tuzemských velehorách! Drsnou porci 49 kilometrů po hřebenech s převýšením přes 2 500 metrů při maximálním stoupání 41% spolklo před rokem 218 z téměř tří stovek účastníků.

Foto: Kilpi Trail Running Cup

Dřina, odříkání a vůle. Bez toho na trať nechoďte.

Článek
Fotogalerie

„Znám to tady a musím říct, že tohle bylo skoro nejtěžší, co se tu dalo najít," říkal i loňský vítěz kratší 16kilometrové verze Ondřej Fejfar. „No, nic moc, v druhé půlce jsem do kopců na Stohu i ve Svatém Petru dost chodil," povídal Vít Pavlišta, nejlepší v čase 4:31 hodin s dvacetiminutovým náskokem na skymaratónu.

„Největší krpály čekají tentokrát na začátku," shrnuje pozměněný charakter trati ředitel závodu i celého KTRC Martin Dvořák. Vyráží se hned do trailu, mechovou stezkou k vrcholu Na Pláni, kudy se jezdí Krkonošská 70 na běžkách. Po seběhu červenou sjezdovkou se míří znovu vzhůru na sousedním Stohu. Odtud dolů a znovu nahoru ke Kozím hřbetům, kde stojí otočka pro kratší trasu 22 km.

Skuteční držáci, mezi nimi i skyrunner Aleš Palko, známý chrt v čapce lišáka Michal Kovář, loni jedenáctý Petr Lajtkep, nebo bosoběžec Tomáš Zahálka, pokračují dřevařskou cestou k chatě U Bílého Labe, pod Špinderovkou na Erlebachovy boudy, Davidovky k Medvědím boudám, na Martinovku, Labskou a Dvoračky.

„Tady se půjde kotlem dolů, ne na Dolní Mísečky, ale rovnou na Horní, to je bezpečnější," vysvětluje Dvořák. Následuje pád dolů k Labské přehradě, poslední výstup Hromovkou a cíl.

Tady se jede i s hůlkami

Předpověď počasí zatím neslibuje extrémní žhavé teploty, které připravily loňskou torturu. Na delší pouti najdete pět občerstvovacích stanic, první už po seběhu z Plání, kde si teprve můžete nabrat potravu na celou trasu. „Většina závodníků loni využila a ocenila hůlky, proto připravujeme půjčovnu," dodává Dvořák.

Všichni účastníci musí vyrazit s nabitým mobilem, přestože dostanou mapku a v plné permanenci bude Horská služba se záchranářskou aplikací, která okamžitě identifikuje místo, kde se nacházíte. Po trati budou také sběrné body, odkud vás v případě nemohoucnosti dopraví do cíle.

Vzpomínáte loni? Jeden z účastníků v závěru zkolaboval a jeho záchrana byla později oceněna jako Čin roku Klubem fair play. Řada běžců má ale teď zkušenosti, pomohl jim i nedávný tréninkový kemp českého reprezentanta Ondřeje Fejfara, směřovaný přímo k tomuto podniku.

Reklama