Rubriky:

Odjinud

Drobný Španěl chce pokořit ultimátní výzvu. Půjde o život

16. srpna 2016 09:23 - Káthmándú

Drobný Španěl jménem Kílian Jornet Burgada je ve světě běhu, sky runningu i skialpinismu dobře známý. Neexistuje mnoho prestižních světových závodů, které by nenavštívil a v jejichž startovních tabulkách by po sobě nezanechal zápisy na čelních pozicích. Narodil se v horách, vyrůstal v horách, trénoval v horách. Možná není až tak překvapivé, že v horách také vítězí, přesto ale jsou jeho výkony pro mnohé za hranicí chápání. Nyní se Španěl chystá na nejvyšší výzvu. Zadaří-li se mu i tentokrát, bude to jeho zlatý vrchol. Výš už se nikdy nedostane. Prostě proto, že už na Zemi nic vyššího není.

 

facebook K. Jornet

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Po tvrdém tréninku v Alpách přejel Kilian Jornet do Nepálu, kde posouvá ještě dál své hranice. Intenzivní trénink i noci strávené ve výškách kolem 4500 metrů nad mořem už pro něj byly málo. Potřebuje výš. V Himalájích bude trénovat a spát v nadmořských výškách 6000 metrů. Potřebuje své tělo aklimatizovat, přivyknout na řídký vzduch a zvýšenou námahu.

VÍCE O JORNETOVI: Syn horského vůdce má větší schopnost těla, než měl kdysi Armstrong

Nepředsevzal si nic jednoduššího než zdolat nejvyšší vrchol planety Mount Everest v rychlostním rekordu. Jornet už před časem spustil projekt Vrcholy mého života (Summits of My Life), v rámci něhož zdolává nejvýznamnější vrcholy světa. Vzpomeňme třeba na Mont Blanc, Matterhorn, Aconcaguu, Kilimanjaro nebo Denali. Na všech stanovil nové rekordy, nejrychlejší známé časy výstupu a sestupu.

Takový lehčí Jornetův trénink na Mont Blancu

Příprava zabrala mnoho měsíců a nyní postupuje do své poslední fáze. „Nejvyšší bod, kde jsem v životě byl, měl 7700 metrů nad mořem," říká Kilian. „Cítil jsem se dobře, ale opravdový zlom přichází ve výškách nad 8200 a 8500 metrů," dodává.

V závislosti na postupu příprav a aklimatizace se očekává, že by k výstupu mohlo dojít v polovině září. Plány ale ještě může zamíchat počasí. Na programu je velmi rychlý výstup takzvaně nalehko. S sebou ultramaratónec ponese pouze to, co se mu vejde do malého batohu, na nohou speciální lehkou, ale teplou obuv. Nebude s sebou brát ani lana, ani přídavný kyslík. Horu se pokusí zdolat z její severní strany.

„Je to obrovská hora a její zdolání není krátkodobá záležitost. Možná se budu muset za rok vrátit. Je důležité být trpělivý a vyčkat na správný moment," přemítá běžec.

ČTĚTE TAKÉ:
Je tohle provokace? Horal si bere na mušku pana Nepřekonatelného
RECENZE: Kilian Jornet - Běhej, nebo zemři
Tohle byl opravdu tvrdý rock. Drobný Španěl ale extrém zvládl

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce